Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman uhradil svou prezidentskou kampaň, 35 tisíc půjde charitě

Česko

  12:03
PRAHA - Prezident Miloš Zeman uhradil všechny náklady, které mu vyplynuly z předvolební kampaně. Na volebním účtu zbylo zhruba 35 tisíc korun, které prezident věnuje Fondu ohrožených dětí (FOD) na projekt Klokánek, řekl Zemanův kancléř a šéf jeho volebního výboru Vratislav Mynář.

Miloš Zeman, kandidát na prezidenta, tisková konference při otevření kanceláře v Loretánské ulici foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Můžu říct s čistým štítem, protože za to ručím svým vlastním osobním majetkem, že bylo vše vyrovnáno, vše uhrazeno do poslední koruny," řekl Mynář. Zbylých zhruba 35 tisíc korun pošle Hrad FOD, jeho předsedkyně Marie Vodičková podle Mynáře sama rozhodne o použití peněz.

ČTĚTE TAKÉ

Předseda volebního výboru kandidáta Jana Fischera Jan Pirk řekl, že Fischer zatím své dluhy za kampaň vyřešeny nemá. "Je to v průběžném jednání se sponzory i s věřiteli, tak jak jsem s ním o tom mluvil," dodal Pirk.

Prezidentští kandidáti si kvůli účasti v první přímé volbě museli ze zákona zřídit transparentní volební účet. Ve čtvrtek byla na Zemanův účet připsána částka 1,1 milionu korun, kterou prezidentovi věnovala jeho Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Vzápětí z účtu odešlo zhruba 1,08 milionu korun na reklamní panely, grafické práce a tisk.

Tajný účet

Deník Mladá fronta Dnes v dubnu upozornil, že Zemanův volební tým v průběhu kampaně vedl dvě účetnictví. Jedno oficiální na transparentním účtu a druhé pod SPOZ a partnerským občanským sdružením Přátelé Miloše Zemana. Podle deníku sdružení "skrytě" platila podstatnou část nákladů.

Kancelář Senátu na konci května oznámila, že podepsala smlouvu s firmou Vortal Connecting Business CZ. Soukromá společnost má vybrat auditora, který zkontroluje financování prezidentských kampaní jednotlivých kandidátů. Senátoři firmu vybrali, protože na kontrolu účetnictví nemají dostatečnou kapacitu. Výsledky auditu by měly být známy do konce srpna.

ČTĚTE TAKÉ

Vybraný auditor má prověřit volební účetnictví adeptů na funkci hlavy státu podle podkladů, které dodali senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Auditor má mimo jiné prověřit, zda volební výbory jednotlivých kandidátů splnily své povinnosti ohledně nakládání s finančními prostředky na volebních účtech. Zaměřit se má i na dodržení lhůt, které v souvislosti s financováním volební kampaně pro ně vyplývaly ze zákona.

Členové senátního výboru už dali najevo, že za porušení zákona zřejmě označí to, že mu týmy Miloše Zemana a Jana Fischera nepředložily uzavřené vyúčtování svých kampaní. Jako jediní z devíti kandidátů totiž ještě po termínu spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Konstruktér - junior

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat