Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo dokáže znásilnit, dokáže i bojovat, odsoudil Zeman Ukrajince přítomné v ČR

Česko

  22:36
Bývalý prezident Miloš Zeman ve středu v rozhovoru pro CNN Prima News zkritizoval přítomnost bojeschopných Ukrajinců v České republice, a to v souvislosti s několika případy kriminality, kterým věnovala místní média širokou pozornost. V některých případech, kdy dostali povolávací rozkaz, ale do armády nenastoupili, by dotyčné jedince nazval dezertéry.

„Když sem přišli uprchlíci z Ukrajiny, tak jsem byl informován o tom, že 80 procent z nich jsou ženy a děti, a předpokládal jsem, že zbývajících 20 procent budou převážně staří muži a staré ženy. Nu zdá se, že jsem se mýlil, nebo že tato informace byla nepřesná,“ řekl Zeman.

„Zrovna včera mě navštívil dlouholetý starosta Náchoda Jan Birke a říkal mi: ‚Tak do Náchoda nám byla přiděleno tisíc Ukrajinců a velká část, neříkám většina, velká část z nich jsou mladí muži‘,“ pokračoval exprezident.

„Kdo dokáže znásilnit, dokáže taky bojovat. Takže mladí muži mají bojovat za svou vlast. Já netvrdím, že nutně jenom v zákopech, mohou dělat ve zbrojních továrnách, mohou odklízet trosky, zdravotnictví, nic z toho se neděje a tito muži jsou v poměrně velkém počtu na našem území a já se ptám proč,“ dodal Zeman s poukazem na jejich věk kolem 18 let.

„V některých případech, kdy dostali povolávací rozkaz, bych je možná pokládal za téměř dezertéry,“ řekl ještě bývalý prezident. Zároveň kritizoval ministra vnitra Víta Rakušana, že „zarputile tají národnost“ pachatelů trestných činů. „To je od něj hezké, ale ať vysvětlí, že ve všech předchozích případech média publikovala i národnost pachatele a nikdo v tom neviděl nic xenofobního,“ prohlásil.

Ne superhrubé mzdě a slevě na poplatníka

Zeman se také vyjádřil k ekonomické politice vlády Petra Fialy. „Já jsem byl a jsem velmi kritický k takzvanému konsolidačnímu balíčku, který bych spíš označil jako chaotizační balíček,“ řekl. Rovněž zkritizoval i opozici, která podle něho „nepředložila konsistentní protinávrh“.

„Asi se všichni shodujeme v tom, že je tady hrůzostrašný deficit státního rozpočtu. Doufám, že se shodujeme v tom, že to je hlavní faktor inflace. Jestliže se v těchto věcech shodujeme, cílem snížení inflace je snížení deficitu a máme tedy hledat když ne konsolidační balíček, tak rozumné protinávrhy,“ pokračoval.

Zeman navrhl jako hlavní řešení zrušení superhrubé mzdy a slevy na poplatníka. „Místo 60 opatření stačí dvě,“ sdělil.

Kritika výběru Fremra

Exprezident se rovněž vyslovil ke kauze kandidatury Roberta Fremra na ústavního soudce. Zkritizoval především to, že přestože se o jeho rozsudcích v dobách komunismu vědělo, panel poradců jej navrhl prezidentovi Petru Pavlovi ke jmenování. Ústavního právníka Jana Kyselu, který je označován za hlavního předkladatele návrhu, označil Zeman za amatéra.

Bývalý prezident řekl, že jeho analytické oddělení, které v minulosti na Hradě působilo, mu dalo relevantní informace. Týkaly se podle něho soudu s emigranty a „taky o jednom dělníkovi, který byl odsouzen, za urážky vedoucích představitelů socialistické soustavy, přičemž tehdy soudce Fremr, tento bod zahrnul do rozsudku, přestože nebyl původně předmětem obžaloby“. Zeman rovněž zkritizoval Fremrův údajný protiizraelský postoj.

Zeman také komentoval nadcházející slovenské volby. K pokusu o politický comeback šéfa strany SMER-SD Roberta Fica řekl, že by nejpřirozenější povolební vládní koalici by tvořila jeho strana s další sociálnědemokratickým uskupením HLAS-SD.

„Balák má rakovinu tlustého střeva“

Exprezident mluvil i o kauze kolem jeho milosti bývalému šéfovi lánské obory Miloši Balákovi. Tvrdil, že se Balák osobně neobohatil a žádnou škodu nezpůsobil. Dodal, že Balák má rakovinu tlustého střeva, z čehož podle Zemana vyplývá, že se má mít „soucit k lidem“.

Ke svému zdraví Zeman řekl, že se opět pokouší chodit bez chodítka a bez hole. „Připadám si jako dvouleté dítě, možná ještě menší, které se učí chodit,“ sdělil.

Zeman rovněž řekl, že chystá svou poslední knížku. Názvem se inspiroval u románu Lidský úděl. Dodal, že dílo plánuje napsat na svém psacím stroji, který je mu bližší než počítačová klávesnice.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!