24. června 2018 12:29, aktualizováno  13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman uvedl, že by mohl jmenovat vládu v úterý, nebo ve středu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Miloš Zeman během návštěvy Slovenska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman během návštěvy Slovenska. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman by mohl jmenovat novou vládu "velmi pravděpodobně" příští týden v úterý nebo ve středu, termín se ještě dolaďuje. Zeman to řekl v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl novinářům v Ležácích na Chrudimsku, že pro něj jde o novou informaci, zpětnou vazbu nemá.

„Nevím, kdy dojde ke jmenování vlády. Žádal jsem pana prezidenta, respektive jeho okolí, zdali to bude možné ještě v červnu. Bylo mi řečeno, že až v červenci,“ uvedl Babiš. Menšinový kabinet skládají hnutí ANO a ČSSD, spor se ale stále vede o nominanta ČSSD do čela ministerstva zahraničí Miroslava Pocheho.

„Nevidím důvod, proč to odkládat,“ uvedl Zeman k termínu jmenování nové vlády. Babiš nedávno mluvil o nejbližší středě, případně středě 4. července. S žádostí o důvěru by pak kabinet mohl předstoupit před Sněmovnu ve středu 11. července. V dolní komoře by se vláda měla opřít o hlasy komunistických poslanců. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mluvil v Otázkách Václava Moravce České televize ohledně jmenování kabinetu o týdnu od 2. července.

Babiš mezi kandidáty na jmenování do vlády zařadí Pocheho

Zeman v neděli uvedl, že Babiš mu Pocheho na ministra zahraničí nenavrhl. V seznamu kandidátů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničních věcí kolonka prázdná. Babiš řekl, že se jednalo o neoficiální informaci, seznam kandidátů na jmenování do vlády dodá Zemanovi v pondělí včetně Pocheho. Předseda ČSSD Jan Hamáček v debatě v České televizi podotkl, že pokud na Pocheho jméno na oficiálním seznamu nefigurovalo, jednalo by se o porušení koaliční smlouvy a o vládě s ANO by ztratilo smysl dál jednat.

Hamáček už po pátečním jednání se Zemanem připustil možnost, že pokud by prezident Pocheho odmítl, mohl by vedle ministerstva vnitra dočasně vést i diplomacii. S takovou možností souhlasil Zeman i Babiš. V neděli Zeman řekl, že by neměl nic proti Pochemu v pozici náměstka ministra zahraničí.

Prezidentovi vadí zejména Pocheho údajné postoje k migraci. Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili i komunisté.

Zeman naopak nic nenamítá vůči nominantce ANO na ministryni spravedlnosti Taťáně Malé. Někteří politici ji kritizují hlavně kvůli jejímu výroku o možném odkladu Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až skončí volební období. „S výjimkou pana Pocheho nechci premiérovi do jeho sestavy mluvit, on za ni bude odpovídat, nikoli prezident republiky,“ dodal Zeman.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz