Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemana znám, mohu být otevřená a říct toho ještě víc, prohlašuje bývalá ministryně Stehlíková

Česko

  20:43
Podle psychiatričky a bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové představitelé Hradu prezidenta Miloše Zemana dlouhodobě zneužívali pro svou politickou moc. Tvrdí, že může mluvit otevřeně, jelikož hlavu státu zná z prezidentské kampaně. V Ústřední vojenské nemocnici jde podle ní prezident konečně v dobrých rukou, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Stehlíková uvedla, že v prezidentově sídle v Lánech se odehrávala tragédie. Podle ní Hrad jednal v zájmu moci, ne zdraví nemocného prezidenta. Svůj náhlý zájem o Zemanovo zdraví odůvodnila tím, že když má občan obavu, že někomu hrozí nebezpečí, je jeho povinností zasáhnout.

„Po víkendu národ ví, že prezident byl v kritickém stavu a bojuje o život. Předtím to věděla jen hrstka lidí, kteří chtěli uchopit moc ve státě,“ prohlásila Stehlíková. 

Lékařka uvedla, že prý může mluvit otevřeně, jelikož zná Zemana z prezidentské kampaně v roce 2013. „Provázela jsem ho na řadě debat, znám jeho životosprávu. Dále je to klinický obraz, který vnímá každý jinak. 1. září byl před prvňáky příčetný. Další záběry od kolegů, které nebudu jmenovat, naznačují proces, proč skokově ztratil paměť,“ konstatovala Stehlíková. 

Lékařka dodala, že chtěla Zemana „dostat ze spárů lidí v Lánech, kteří chtěli puč“. 

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Podle lékařky prezidenta zachránila nedělní návštěva premiéra Andreje Babiše, která odhalila, že u hlavy státu dochází k život ohrožujícímu stavu a nastává delirium. Stehlíková mluvila také o jaterní cirhóze. 

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí dopoledne uvedla, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v nemocnici až tři týdny. Středeční jednání s Babišem, jež se mělo týkat povolební situace, bylo zrušeno.

„Mynář a Ovčáček chtějí osobní zisk“

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček podotkl, že Stehlíková, která má atestaci z psychiatrie, svůj názor formulovala na základě informací z médií a drbů. 

„Vystupování paní Stehlíkové je typickou ukázkou zneužívání lékařské autority k politickým cílům. Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ napsal na stránkách Hradu. Stehlíková je předsedkyní strany LES (Liberálně ekologická strana).

Zemanova diagnóza je druhotná, ale může vykonávat funkci? ptá se Česko

Stehlíková uvedla, že je Ovčáček lhář, když říká, že prezident je schopen vykonávat úřad a on jménem hlavy státu jedná. „Bohužel, geniální politický mozek je pryč. Zeman není schopen vykonávat úřad a je na horní a dolní komoře (parlamentu, pozn. red.), aby se vyslovila pro zbavení pravomocí. I když okolí Hradu zamezí přístupu k informacím, proces se nemůže zastavit jen proto, že Mynář (hradní kancléř Vratislav Mynář, pozn. red.) a Ovčáček chtějí osobní zisk,“ zdůraznila Stehlíková v pořadu K věci.

Informace o prognózách zdravotního stavu Zemana si vyžádal i šéf Senátu Miloš Vystrčil. Senátoři se pak sejdou ve středu 19. října, kde budou řešit mimo jiné i možnou aktivaci článku 66 ústavy, podle nějž může parlament prohlásit prezidenta za neschopného výkonu úřadu. Pokud by se Zeman odvolal, celou věc by zkoumal Ústavní soud.

Zeman byl převezen do ÚVN v neděli krátce po 13. hodině. Jeho osobní lékař Miroslav Zavoral uvedl, že přesnou diagnózu zná, ale nemá svolení ji zveřejnit.

Podle Stehlíkové je Zeman v dobrých rukou. „Pan doktor Miroslav Zavoral poskytuje až zázračnou péči. Česko je špička v poskytování pomoci při jaterních problémech. Já jsem psychiatr a vidím zvenku, že člověk je bezmocný a zmatený. Svými vyjádřeními jsem chtěla předejít tragédii, nikdo si nezaslouží být v posledních dnech života zneužíván,“ zdůraznila psychiatrička.

„Prezident potřebuje být v péči lidí, ne hyen, které chtěly vytřískat poslední politickou moc. Teď je v dobrých rukou a může důstojně prožívat poslední kapitolu svého života,“ dodala psychiatrička Stehlíková.

„Kancelář řádí na Hradě jako černá ruka“

Po převezení Zemana do ÚVN se Stehlíková rozhodla ustoupit od podání žaloby na pracovníky Hradu. Pokud nakonec však dojde k soudu, bude prý ráda, jelikož má ještě spousty nevyřčených informací. „Mohla bych mluvit o dalších informacích, třeba jak Mynář zastrašoval lidi, kteří chtěli mluvit o zdraví prezidenta. Kancelář stále řádí na Hradě jako černá ruka. Mám informace, že zneužívání běží měsíce,“ prohlásila.

Jako příklad si vybrala kauzu Vrbětice, kdy prý hradní kancléř Mynář nepředal Zemanovi zprávu BIS. Už v květnu se spekulovalo o tom, že se Zeman o kauze pravděpodobně dozvěděl až 17. dubna od premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka. „Pokud by se prezident vrátil do Lán a celá situace z posledních dnů se opakovala, budu jednat stejně,“ řekla lékařka.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat