130 let

Podnikatel Petr Kellner (vpravo) se účastnil 12. května v Pekingu jednání národních delegací za přítomnosti prezidenta ČR Miloše Zemana a jeho čínského protějšku. | foto: ČTK

Zeman v Číně pomáhá hlavně Kellnerovu byznysu s místními oligarchy, říká sinolog

Česko
  •   15:44
PRAHA - Zemanova návštěva v Číně, kde je na sumitu jako jediný prezident států EU pomůže ke gloriole současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, tvrdí sinolog Martin Hála. Podle něj blížící se sjezd strany mnohé nezmění. Návštěva však pomůže současnému čínskému vedení v podkopání euroatlantické aliance a PPF Petra Kellnera v zajištění výnosného byznysu.

Lidovky.cz: Jaký reálný dopad může mít návštěva českého prezidenta v ČLR?
Návštěva nás symbolicky posune směrem ke vznikajícímu bloku alternativního modelu „globalizace 2.0“ v čele s ČLR a s aktivní účastí Ruska. Tento model je založen na státním kapitalismu a politizaci ekonomiky, a jako takový není plně slučitelný se současnou architekturou mezinárodní hospodářském spolupráce, jak ji představuje např. EU.

Lidovky.cz: Můžeme něco vyvozovat z toho, s kým se prezident setkal? A pokud ano, tak co?
Prezident se v Pekingu setkal s Putinem, v Nankingu s místními čínskými oligarchy těsně spjatými s PPF a HomeCreditem (společnost Suning) a v Šanghaji s CEFC. Všechna tato setkání zapadají do širšího rámce podpory státně oligarchického kapitalismu.

Lidovky.cz: Jak velký význam má návštěva českého prezidenta pro Čínu a jak velký pro pana Kellnera, který je součástí delegace?
V Číně přispěje účast jediného prezidenta státu EU ke gloriole Si Ťin-pchinga před 19. sjezdem. Pro PPF a HomeCredit je součástí politického rituálu, který jim zajišťuje politickou podporu v jejich výnosném podnikání v Číně.

Lidovky.cz: Na podzim bude probíhat 19. stranický sjezd, může změna vedení strany nějak ovlivnit směřování Čínské lidové republiky směrem ke střední Evropě?
Na 19. sjezdu nedojde ke změně, ale k potvrzení současného vedení v čele se Si Ťin-pchingem. Tomu bude odpovídat personální obměna v Politbyru vynucená věkovým limitem jeho současných členů. Jedinou otázkou zůstává, zda se Si Ťin-pchingovi podaří prosadit kroky směřující k prolomení nepsaného pravidla o limitu dvou funkčních mandátů pro generálního tajemníka Strany, případně i ústavního limitu dvou období pro prezidenta (předsedu) ČLR.

Iniciativy Pás a Stezka

„Pás“ a „Stezka“ jsou dvě významné iniciativy Číny za účelem prohloubení reforem a otevírání se světu a rozvinutí diplomacie ve vztahu k sousedům.

Zdroj: Velvyslanectví ČLR

Lidovky.cz: Podle Vašeho názoru, bude mít obměna vedení nějaký dopad na politiku Pásu a stezky? A co je jejím cílem v Evropě?
Obměna Politbyra na 19. sjezdu dále prohloubí politiku Pásu a stezky jako politickou prioritu dominantního vůdce Si Ťin-pchinga. Jejím hlavním cílem v Evropě je podkopat euroatlantickou alianci a získat nejprve východní a posléze západní Evropu pro čínské pojetí globalizace jakožto politického, spíše než ekonomického procesu pod čínským vedením.

Autor: Martin Hampejs