1. prosince 2017 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brachiální násilí, zhodnotil nejvyšší státní zástupce chování aktivistky Krejčové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Kateřina Krejčová skočila policistovi na záda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Krejčová skočila policistovi na záda. | foto: printscreen/youtube

BRNO Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není pochyb o tom, že se aktivistka Kateřina Krejčová dopustila násilí proti úřední osobě. Zeman v dovolání k Nejvyššímu soudu píše o „zřejmém brachiálním násilí“. Krejčová čelila obžalobě z napadení policisty na demonstraci v Praze.

Případ nakonec skončil v přestupkovém řízení, Zeman s tím nesouhlasí. ČTK se s obsahem dovolání seznámila.

Zeman připomněl, že Krejčová uchopila zezadu policistu za rameno a nalehla mu na záda. Sama přiznala, že se chtěla dostat k muži, proti kterému policisté zasahovali. Podle dovolání Krejčová způsobila policistovi lehké zranění, nicméně to není klíčová okolnost - důležité je prý to, že naplnila znaky trestného činu násilí proti úřední osobě způsobem, jaký soudy obvykle trestají.

Zeman: Úmysl byl jasný

„Pro posouzení jednání obviněné tudíž není podstatné, zda jím způsobila poškozenému zranění, neboť je nepochybné, že užila násilí v úmyslu působit na výkon pravomoci úřední osoby, jak bylo nad veškerou pochybnost prokázáno a obviněná to ani nepopírala,“ stojí v dovolání. Určité výjimečné okolnosti lze podle Zemana zohlednit při výměře trestu v rámci zákonné sazby.

Obvodní soud pro Prahu 1 dvakrát uložil Krejčové podmíněný trest, oba rozsudky však zrušil pražský městský soud. Krejčovou nejprve osvobodil, poté státní zástupce úspěšně podal první dovolání k Nejvyššímu soudu. U obvodního soudu padla znovu podmínka, poté ale městský soud případ předal do přestupkového řízení.

Předloni v červenci v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Přítel Krejčové neuposlechl výzvy a kladl pasivní odpor. Krejčová zásah považovala za nepřiměřený, proto se dostala do konfliktu s policistou. Podle Zemanova dovolání přítele Krejčové nikdo netýral, policisté proti němu zasahovali oprávněně, protože nerespektoval jejich pokyny.

ČTK
  • 12Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!