Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman chválil tlačenku. Ve slivovici není cukr, poučil studenty v Jeseníku

Česko

  17:55
JESENÍK - Pochutinami z vlastní výroby zahrnuli ve čtvrtek učitelé i studenti jesenické střední gastronomické školy prezidenta Miloše Zemana při jeho návštěvě Jeseníku. Pochvaloval si především jejich párky i tlačenku a studenty během debaty obeznámil také se svým pohledem na alkohol.

Prezident Miloš Zeman zavítal 14. května do Jesenické nemocnice, kde besedoval se zaměstnanci. foto: ČTK

Setkání se studenty prezident prokládal vtipy a glosami, nepříjemným otázkám na půdě školy nečelil. V závěru se podepsal do třídní knihy. Zeman je na návštěvě Olomouckého kraje do pátku, jeho cesta je tentokrát zaměřena na sever regionu. Kvůli přípravě pochutin pro prezidenta si museli zdejší studenti přivstat

„K snídani jsem si dal váš párek a poté jsem ochutnal vaši tlačenku. Vy ještě procházíte fází, kdy do učňovských párků ještě dáváte maso. Protože jsou firmy, nebudu je jmenovat, o jejichž párcích platí slova pana faráře: bratři a sestry, tyto párky můžete jíst i v postních dnech, tam žádné maso není. Blahopřeji vám k tomu, že vyrábíte párky, které se nesmí jíst v postních dnech,“ vzkázal studentům Zeman.

Špatné a dobré alkoholy

Během první a jediné debaty se studenty během návštěvy Olomouckého kraje zajímal žáky ze Střední školy gastronomie a farmářství v Jeseníku Zemanův pohled na zavedení eura, nepřizpůsobivé lidi, ale i na samotný alkohol. „Já rozeznávám alkoholy jen dvou typů, dobré a špatné. Přiznávám se, že kdysi jsem pil becherovku, dokonce mi říkali mistr becherovka. Pak jsem dostal stařeckou cukrovku a nyní jsou mi všechny pokrmy i nápoje obsahující cukr téměř úplně odepřeny. Slivovice žádný cukr neobsahuje,“ řekl prezident.

Veřejné debaty se účastnilo více jak sto studentů ve věku od 15 do 21 let. „Instrukce dostali, kvůli ochrance, že bude monitorován pohyb v rámci školy. Dostali však volnou ruku, aby se mohli zeptat na co chtějí. V tom jsem jim instrukce nedala,“ řekla ředitelka školy Silvie Pernicová.

Prezident bude v Olomouckém kraji do pátku. Zatímco loni na jaře zavítal na Olomoucko, Prostějovsko a Přerovsko, nyní většinu času stráví na Jesenicku a Šumpersku. Během dneška má v plánu ještě návštěvu jesenické nemocnice a setkání s obyvateli Jeseníku. V pátek svou návštěvu ukončí návštěvou v lázních Velké Losiny a v Šumperku, kde je plánovaná i závěrečná tisková konference.

 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!