22. června 2013 8:57, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman v Lánech přijal předsedu KSČM Filipa

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

LÁNY (KLADENSKO) Představitelé KSČM v sobotu navrhli prezidentovi Miloši Zemanovi, aby se situace po demisi premiéra Petra Nečase řešila vypsáním předčasných voleb. Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s hlavou státu novinářům řekl, že jiná řešení by prohloubila politickou a ekonomickou krizi.

Zeman se podle Filipa s komunistickým názorem seznámil, svůj názor na řešení situace ale hodlá zveřejnit až v úterý.

Filip přijel do zámku Lány na Kladensku společně s místopředsedkyní ÚV KSČM Miloslavou Vostrou. Se Zemanem jednali zhruba hodinu a půl. Komunisté už před setkáním s prezidentem volali po vypsání předčasných voleb.

Vlastní návrh řešení

"My jsme předložili vlastní návrh řešení a pan prezident řekl, že rád náš názor slyšel a že své rozhodnutí sdělí po vyslechnutí názoru všech politických stran," řekl Filip. O možnosti vytvoření úřednické vlády a o případné podpoře KSČM takovému kabinetu se Zemanem prý komunističtí představitelé nehovořili.

Navečer se Zeman sejde ještě se předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a s místopředsedou strany Michalem Haškem. Sociální demokraté stejně jako komunisté chtějí situaci řešit předčasnými volbami. V neděli by pak sérii Zemanových schůzek s představiteli stran v Poslanecké sněmovně mělo uzavřít jednání se zástupci Věcí veřejných.

Setkání V LÁNECH

Už v pátek Zeman přijal v Lánech představitele stran dosavadní koalice ODS a TOP 09. VÍCE o tématu ČTĚTE ZDE. Koalice na rozdíl od ČSSD a KSČM předčasné volby nechce a naopak chce pokračovat ve vládě s novým vedením. ODS Zemanovi představila jako kandidátku na premiérku předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. VÍCE čtěte ZDE.

Koalice hledá, zda může dál vládnout poté, co premiér Nečas v pondělí rezignoval v důsledku skandálu s údajnou korupcí a zneužitím tajné služby. Ve vazbě je jeho blízká spolupracovnice Jana Nagyová, několik bývalých poslanců ODS a další osoby.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?