20. září 2018 7:47, aktualizováno  12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman navštívil Postupim. Setkal se s braniborským premiérem

Miloš Zeman s ministerským předsedou Spolkové země Braniborsko Dietmarem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman s ministerským předsedou Spolkové země Braniborsko Dietmarem... | foto: ČTK

BERLÍN Český prezident Miloš Zeman ve čtvrtek dopoledne zahájil druhý den návštěvy Německa schůzkou s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem v Postupimi. V braniborské metropoli měl rovněž možnost prohlédnout si na zámku Cecilienhof místnost, v níž byla po skončení druhé světové války podepsána postupimská dohoda.

Tématy rozhovoru s šéfem braniborské vlády Woidtkem jsou údajně především ekonomická spolupráce, investice Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Braniborsku a aktuální politická situace v Německu.

Na zámku Cecilienhof byl Zeman patrně poprvé. „Tady jsem ještě nikdy nebyl. Žena se domnívala, že jsme tu byli, ale to bych si pamatoval,“ řekl průvodkyni prezident.

Na zámku byla v srpnu roku 1945 podepsána Postupimská dohoda, na níž nejvyšší představitelé vítězných mocností - Josif Stalin, Harry Truman a Winston Churchill - jednali o poválečném uspořádání a vybudování Evropy. Účastníci konference souhlasili i s vysídlením Němců mimo jiné z Československa za předpokladu, že bude probíhat spořádaně a lidsky.

Ve čtvrtek vpodvečer se hlava českého státu v Berlíně ještě setká se zástupci německých firem, které investují v České republice. Návštěva vyvrcholí v pátek setkáním s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřkou Angelou Merkelovou.Zeman si pochvaloval program své německé návštěvy, na níž se už ve středu setkal s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem. V pátek ho ještě čeká schůzka s exkancléřem Gerhardem Schröderem. Oba tyto politiky označil za své největší politické přátele v Německu.

ČTK