26. prosince 2013 13:18, aktualizováno  17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman v projevu 'skládal účty': Svých pět slibů jsem splnil

Miloš Zeman při svém prvním vánočním projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při svém prvním vánočním projevu. | foto: ČTK

PRAHA Miloš Zeman ve svém prvním vánočním projevu sdělil, že víceméně splnil svých pět slibů, které dal občanům České republiky v prezidentské kampani a krátce po ní. Bilancoval také o svém dosavadním působení na hradě a poděkoval vládě premiéra Jiřího Rusnoka.

Miloš Zeman si ve svém vánočním projevu ze zámku v Lánech snažil nejprve obhájit, proč promlouvá k občanům České republiky právě v druhý svátek vánoční, 26. prosince. Podle něj si dáváme na nový rok předsevzetí, která mnohdy nesplníme. Vánoční čas je vhodný k bilancování, co se povedlo a co se nepovedlo.

Anketa

Povedlo se Miloši Zemanovi vánočním projevem navázat na masarykovskou tradici?

Ano. 133
Ne. 2010

"Prezident má na konci roku skládat účty všem občanům", řekl Zeman. Zaměřil se na pět slibů veřejnosti, které pronesl v prezidentské kampani a krátce po ni. Zeman slíbil, že nebude na rozdíl od svých předchůdců vyhlašovat amnestii a udělovat milosti. "Tak se nemůže stát, že by milost dostal například muž, který zabil svého otce, populární cyklista, který při dopravní nehodě zabil tři nevinné lidi nebo daňový podvodník, který dostal milost ze zdravotních důvodů a poté se zázračně uzdravil," řekl Zeman v narážce na některé milosti udělené jeho předchůdci.

Ústavní soud už je v plném složení

Dalším slibem bylo zlepšení vztahů České republiky s institucemi EU. Prezident se snažil především zlepšit podmínky pro čerpání dotací. "Tak jako v sídlech většiny evropských hlav států, i na Pražském hradě vlaje vlajka Evropské unie, jíž jsme členem," podotkl. Zeman se při nástupu do funkce zavázal také ke stabilizaci Ústavního soudu, který byl podle něho na pokraji kolapsu. "Ústavní soud pracuje v plném složení a pracuje dobře," poznamenal.

Zeman připomněl, že třetinu svého prezidentského platu odevzdává na splácení státního dluhu. V posledních týdnech se k němu prý připojují občané i podniky. "Přál bych si, aby se tento fond stal jakousi analogií sbírky na podporu a pomoc republice, i když vím, že snižování zadluženosti je především úkolem vlády a její hospodářské politiky," řekl prezident.

"Byl jsem pod tlakem"

Za nejsložitější Zeman označil naplňování posledního slibu, že se pokusí společnost spíše sjednocovat, než rozdělovat. Společnost byla podle prezidenta rozdělena na příznivce a odpůrce tehdejší vlády premiéra Petra Nečase, přičemž odpůrců bylo podle průzkumů 80 procent populace. "Vláda sice podala demisi, ale byl jsem pod tlakem, abych jmenoval vládu v podstatě ve stejném složení s výjimkou osoby premiéra a se stejným programem," podotkl Zeman. Jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka podle svých slov vyvolal předčasné volby.

ČTĚTE TAKÉ:

Členům Rusnokovy vlády poděkoval za to, že svým resortům dobře rozuměli a za to, že dokázali připravit rozpočet na rok 2014. Občanům do nového roku popřál kromě zdraví také život naplněný užitečnými skutky. "Protože jenom takový život přináší štěstí a radost," uzavřel.

Přestože se každoroční projevy hlav státu vysílaly již několik desítek let 1. ledna, Miloš Zeman chtěl údajně navázat svým vánočním projevem na tradici první republiky, kdy měl ve stejnou dobu projevy i Tomáš Garrigue Masaryk. Se Zemanovým rozhodnutím nesouhlasili někteří policici včetně exprezidenta Václava Klause. Podle něj by měl Zeman respektovat tradici a přednést projev 1. ledna, na což si zvykly celé generace lidí.

Lidovky.cz, ČTK