Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman před poslanci: Solární byznys je největší tunel v dějinách české společnosti

Česko

  14:09aktualizováno  15:50
PRAHA - Prezident Miloš Zeman přednesl v úterý svůj první projev před poslanci. Jmenoval tři hlavní problémy, kterými podle něj česká společnosti momentálně trpí - korupce, rostoucí nezaměstnanost a nedůvěra vůči ústavním institucím. Následně poslancům navrhl, jak tyto nešvary odstranit, či alespoň zmírnit.

Prezident Miloš Zeman během svého projevu před poslanci 7. května 2013 foto: MAFRA - Michal Šula

"Jsme dnes svědky pokračujícího rozkrádání české společnosti," uvedl prezident Zeman. Významný podíl na tom podle něj mají solární baroni, kteří do této doby připravili české hospodářství o zhruba 200 miliard korun. "Z toho 165 miliard české podniky a 35 miliard české domácnosti," rozpočítal částku.

Ceny za energie jsou podle něj vysoké jen kvůli "nesmyslné a šílené podpoře toho, čemu se říká obnovitelné zdroje".

ČTĚTE TAKÉ:

"Jak chcete pronášet vzletná slova o zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu, když současně nesmyslnou dotační politikou připouštíte snižování této konkurenceschopnosti?" podotkl k podpoře solárních elektráren.

Za účinný nástroj, který by podle prezidenta mohl výrazně napomoci v odstraňování korupce, označil majetková přiznání. "Majetková přiznání by neměli podávat jen politici, ale i vysocí policejní důstojníci, státní zástupci a soudci. A to ve zpřísněném režimu," řekl Zeman poslancům.

Důvod je podle něj zřejmý. "Tito lidé mohou být náchylní k tomu, aby za úplatu mnohdy převyšující 'sedm milionu korun v lahvi od vína' zastavili či aspoň zpomalili proces těch, kdo ukradli miliardy," zdůvodnil Zeman.

Nejde o spotřebu, nýbrž o investice

Nezaměstnanost, uvedl prezident, pramení ze stavu české ekonomiky, která je hluboce podinvestovaná, žije na dluh a preferuje spotřebu na úkor investic. Podle něj je však mnohem důležitější, než lpět na navýšení spotřeby, podporovat investice. "A to především investice do lidí - do zdravotnictví, školství, sportu, ale i infrastruktury a bytové výstavby," uvedl Zeman.

"Někteří tvrdí, že hospodářský růst je tažen spotřebou. Tak tomu není. Jediný skutečný motor jsou právě investice - jak do lidí, tak do betonu," zdůraznil prezident. Dodal také, že podporuje progresivní zdanění i vyšší korporátní daně. Nesouhlasí s tím, aby se výnosy přelily do sociálních dávek.

Politické strany dělají z lidí idioty

Vzrůstající nedůvěru v ústavní instituce pak Zeman navrhuje řešit i změnou volebního systému, protože parlamentní strany podle něj trpí personální vyprázdněností a je třeba podpořit občanskou angažovanost.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v dobrém rozpoložení během Zemanovy návštěvy ve sněmovně.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v dobrém rozpoložení během Zemanovy návštěvy ve sněmovně.

Miloš Zeman s Karlem Schwarzenbergem.

Miloš Zeman rozpráví s Karlem Schwarzenberg při své návštěvě v Poslanecké sněmovně.

Navrhuje proto například zvýšit počet volebních krajů ze 14 na 35. "Protože když dnes máte ve volebních krajích tisíc kandidátů, tak jich znáte 10, možná 20, a politické strany dělají z lidí idioty, protože voliče nutí volit lidi, které fyzicky nikdy neviděli a o jejichž historii nic nevědí," zdůvodnil Zeman.

Prosazuje i takzvané panašování. Jde o systém, který funguje v komunálních volbách a podle Zemana se osvědčil. Voliči mají díky pašování možnost volit osobnosti napříč politickým spektrem.

Došlo i na velvyslance

Ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Zemanův projev, ve kterém ho prezident v narážkách často zmiňoval, nezaskočil. "Pan Zeman opakoval věci, které jsem slyšel dost často. Je pozoruhodné, jak velkou část toho projevu mi prezident věnoval," řekl Schwarzenberg serveru Lidovky.cz.

K Zemanovým výrokům ohledně sporu o velvyslance, který dlouhodobě blokuje obsazení českých velvyslanectví především v Moskvě a Bratislavě, se ministr vyjadřovat nechtěl. "Stojí to, jak to stojí," uzavřel Schwarzenberg.

Momentka z dění v Poslanecké sněmovně během projevu Miloše Zemana. Vlevo ministr financí Miroslav Kalousek, vpravo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (oba TOP 09).

Momentka z dění v Poslanecké sněmovně během projevu Miloše Zemana. Vlevo ministr financí Miroslav Kalousek, vpravo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (oba TOP 09).

Během Zemanova řečnění o sporu o velvyslanectví někteří poslanci z TOP 09 opustili sál. Někteří tak už ani neslyšeli, jak se prezident do jejich předsedy Schwarzenberga v závěru přímočaře pustil. "Neočekávejte ode mě, že budu úředníkem, který přijde na Hrad, navleče si klotové rukávy a podepíše vše, co mu na ten stůl přistane," uvedl Zeman. Pokud poslanci chtěli někoho takového, kdo se poté ještě "dobře nají a potom usne", měli si zvolit někoho jiného, řekl poslancům Zeman závěrem.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat