27. dubna 2013 10:55, aktualizováno  14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

EU by se neměla starat o kuřáky a alkohol, zlobí se Zeman

Miloš Zeman se sklenkou alkoholu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman se sklenkou alkoholu | foto: MAFRA: David Neff

VÍDEŇ Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru s rakouským týdeníkem Profil kritizoval četné regulační směrnice Evropské komise. Ta by se neměla starat o žárovky, kuřáky, ani alkoholické nápoje, řekl Zeman v nejnovějším čísle časopisu, které vyjde v pondělí.

Pasáže z rozhovoru zveřejnila agentura APA. Prezident se v interview vyslovil také proti finanční pomoci Řecku či Kypru a obhajoval své poslední výroky na adresu sudetských Němců.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mým oblíbeným nápojem bývala becherovka, než Evropská unie jednou směrnicí stanovila obsah cukru v likérech. Od té doby piji jen slivovici," řekl například Zeman. Prezident v rozhovoru také vyjádřil přání, aby Česká republika brzy přijala euro. Zároveň ale odmítl finanční pomoc zemím jako je Řecko nebo Kypr.

"Nedovedu si představit, že by český ministr financí souhlasil s pomocí Kypru nebo Řecku," řekl Zeman, který byl tento týden v Rakousku na dvoudenní návštěvě.

Zeman se v rozhovoru vrátil i ke svým kontroverzním výrokům na adresu sudetských Němců a prohlásil, že vysídlení pro ně bylo mírnějším trestem než trest smrti, jenž by jim hrozil za vlastizradu. ČTĚTE VÍCE

Zdůraznil však, že se to týká jen oněch 90 procent sudetských Němců, kteří volili nacistickou Sudetoněmeckou stranu Konrada Henleina. "Nekritizuji tedy všechny sudetské Němce, jen těch 90 procent. A ve skutečnosti jen těmto tehdy hrozil trest smrti," zopakoval Zeman.

V rozhovoru s agenturou APA tento týden Zeman obhajoval svůj výrok z roku 2002, že mnoho sudetských Němců spáchalo vlastizradu a jejich vysídlení bylo mírnější než trest smrti. "Když byl někdo občanem země a kolaboroval se státem, který jeho zemi okupoval, tak je pak vysídlení mírnější než například trest smrti," uvedl český prezident. Na tyto výroky ostře reagovali politici z opoziční nacionalisticky orientované Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

'Bylo chybou přijímat Česko do EU'

"Kdo 68 let od konce války tvrdí, že téměř celá jedna národnostní skupina by si tehdy zasloužila trest smrti, ten je ostudou pro svůj vlastní národ a odpudivý šovinistický štváč," prohlásila mluvčí FPÖ pro otázky vysídlenců Anneliese Kitzmüllerová a vyzvala rakouskou vládu, aby Zemanovy výroky ostře odsoudila. "Bylo chybou přijímat Česko do EU," přisadila si Kitzmüllerová.

Zahraničněpolitický mluvčí FPÖ Johannes Hübner řekl, že je "napjatý", jak na Zemanovy výroky zareaguje EU, která "nyní hrozí sankcemi kvůli každé malé ústavní změně Maďarsku". "Štvavé výroky Zemana, jemuž brutální vyhnání tří milionů lidí připadá jako mírný čin, jsou v jasném rozporu s evropským pojetím lidských práv a měly by mít za následek klatbu, ba dokonce vytvoření jakéhosi 'cordon sanitaire' (bezpečnostního pásma) kolem českého prezidenta," prohlásil Hübner.

Nejvyšší představitel sudetských Němců v Rakousku Gerhard Zeihsel už v týdnu odmítl, že by německá menšina v Československu nesla vinu na nacistickém obsazení českých zemí, a proti Zemanovu rozdělování sudetských Němců na dobré a zlé se ohradil.

Lidovky.cz, ČTK