Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman vetoval novelu rozpočtu. Odveta za Lesní správu Lány, míní Pekarová

Prezident Miloš Zeman v letošních komunálních volbách odvolil v Lánech. (23. září 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Miloš Zeman vetoval ve středu novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2022. Příjmová stránka rozpočtu je nižší, než by mohla být, zdůvodnil svůj krok v tiskové zprávě. Zákon o rozpočtu tak vrátil Sněmovně k opětovnému projednání.
  12:02aktualizováno  12:42

„Důvodem mého veta je skutečnost, že příjmová stránka rozpočtu je nižší, než by mohla být, pokud by předložené novele zákona o státním rozpočtu na rok 2022 předcházela novela zákona o daních z příjmů,“ citovala prezidentská kancelář ze Zemanova dopisu, který je adresován předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové.

„Rozpočet tak vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, čímž vzniká rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun, to jest přibližně čtvrtina rozpočtového deficitu,“ pokračoval prezident.

Podle Zemana se přitom při zrušení superhrubé mzdy předpokládalo, že se daňová sazba vrátí na původní úroveň. V roce 2020 Sněmovna schválila návrh tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy. Premiér tehdy Zemanovi slíbil, že zákon bude po dvou letech změněn. Prezident nyní ve svém zamítavém stanovisku k rozpočtu tento veřejný závazek připomněl.

Pekarová reagovala s tím, že sněmovna Zemanovo veto novely letošního rozpočtu přehlasuje. Za vetem vidí prezidentovu nespokojenost se škrty v rozpočtu Lesní správy Lány.

Schodek zvyšuje pomoc s energiemi

Předpokládaný schodek rozpočtu činí 375 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura schodek komentoval s tím, že je to realita, kterou přinesla válka na Ukrajině.

„Státní rozpočet se musí kvůli rostoucím cenám vypořádat s dodatečnými výdaji v čele s kompenzacemi vysokých cen energií, druhou mimořádnou valorizací penzí, příspěvkem pro rodiny s dětmi či historicky prvním nákupem plynu do státních hmotných rezerv,“ uvedl v říjnu Stanjura

„Při zachování vysoké investiční aktivity státu, která v pololetí o 14 procent přesáhla loňskou úroveň, považuji nový schodek za vyhovující kompromisní řešení,“ doplnil ministr.

Rozpočet významně ovlivnil balíček pomoci s cenami energií zahrnující zejména úsporný energetický tarif nebo hrazenou podporu obnovitelných zdrojů energií ze státního rozpočtu. V novele letošního rozpočtu je na pomoc s cenami energií alokována celková částka 55,1 miliardy.

Novelizovaný rozpočet pokrývá také druhou mimořádnou valorizaci penzí za 7,8 miliardy. Na tři valorizace penzí v letošním roce půjde ze státního rozpočtu celkem zhruba 56 miliard korun.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat