Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman vetuje novelu o odpadech obsahující úlevu pro solárníky

U Ústavního soudu jsou momentálně tři volné pozice. Letos se ale postupně uvolní dalších sedm míst soudců, proto mají šanci všichni čtyři kandidáti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Ústavního soudu jsou momentálně tři volné pozice. Letos se ale postupně uvolní dalších sedm míst soudců, proto mají šanci všichni čtyři kandidáti. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Sněmovna odešle do Senátu správnou podobu novely zákona o odpadech se žádostí, aby ji Senát projednal a případně i schválil znovu. Na tomto řešení se shodl sněmovní organizační výbor. Po jeho jednání to řekla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Pokud by Senát postup navržený Sněmovnou odmítl novelu opravit, existuje podle Němcové druhá varianta, aby zákon s chybou vetoval prezident Miloš Zeman.

Do textu novely se nedopatřením Sněmovny dostala kritizovaná úprava poslance ODS Františka Sivery, která o šest měsíců prodlužuje lhůtu, v níž musí provozovatelé solárních elektráren uzavřít smlouvu o financování likvidace elektroodpadu ze solárních panelů. Novela má především umožnit, aby poplatky na likvidaci autovraků bylo možné až do konce příštího roku používat v rámci programu Zelená úsporám na zateplování budov.

ČTĚTE TAKÉ:

Úleva pro solární byznysmeny se do odpadové novely dostala v rozporu s vůlí poslanců. "Ten návrh Poslanecká sněmovna nepřijala. Do Senátu ovšem chybou sněmovní legislativy odešlo znění, ve kterém bylo napsáno, že tento pozměňovací návrh byl přijat," uvedla v úterý předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Sněmovna proto odešle do Senátu správnou podobu novely zákona o odpadech se žádostí, aby ji Senát projednal a případně i schválil znovu. Na tomto řešení se dnes shodl sněmovní organizační výbor.

"Organizační výbor se shodl na tom, že ta první varianta, tedy, to, že zašleme znovu platné znění do Senátu se zdvořilou žádostí, aby Senát znovu toto platné znění znovu projednal, že je ten správný postup. A takto my se zachováme," řekla Němcová.

První Zemanovo veto

Pokud by Senát postup navržený Sněmovnou odmítl, existuje podle Němcové druhá varianta, aby zákon s chybou vetoval prezident Miloš Zeman. Němcová s ním o tom mluvila již dopoledne. "Miloš Zeman se ozval sám a navrhl, že by zákon vetoval s krátkým zdůvodněním, že došlo k chybě v průběhu legislativního procesu. Sněmovna by potom tento zákon projednávala znovu," uvedla.

"Já vylučuji že to byl nějaký záměr," podotkla k chybě Němcová. O případném postihu chybujícího úředníka se podle ní bude ještě jednat se sněmovním kancléřem Petrem Kynštetrem. Je však potřebné nastavit systém tak, aby se taková věc už neopakovala, uvedla. Problém podle ní ukazuje na to, jak krátké lhůty jsou mezi druhým a třetím čtením, kdy je extrémně málo času na zpracování pozměňovacích návrhů.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...