13. ledna 2018 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman vyhrál ve všech krajích kromě Prahy. Hlavní město patřilo Drahošovi

Miloš Zeman promluvil k novinářům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman promluvil k novinářům. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Stávající prezident Miloš Zeman obdržel od voličů nejvíce hlasů ve třinácti ze čtrnácti krajů republiky. Na prvním místě neskončil pouze v Praze, kde jej předběhl jeho vyzyvatel ve druhém kole Jiří Drahoš. V žádném regionu by Zeman svůj mandát neobhájil, neboť nikde nedostal více jak polovinu hlasů.

Podívejte se na podrobnou okrskovou mapu výsledků, abyste zjistili, jak volili vaši sousedé

Současná hlava státu dokázala nejvíce svých příznivců zmobilizovat v Moravskoslezském kraji, kde mu svůj hlas vhodilo do volební urny 49,3 procenta voličů. V regionu druhého Jiřího Drahoše předčil o více než dvojnásobek. Velmi silnou podporu vyjádřili občané Miloši Zemanovi také na Ústecku. Tam obdržel něco málo přes 47 procent hlasů.

V některých regionech naopak stačilo nynějšímu hradnímu pánovi na prvenství podstatně méně. Například ve Středočeském kraji to bylo 34,4 procent (druhý Drahoš 28,5), v Libereckém 36,5 (druhý Drahoš 26,4).

Miloš Zeman nezvítězil pouze v jediném části republiky, a to v Praze, kde jej porazil právě Jiří Drahoš. Ten získal v metropoli na svou stranu necelých 35 procent hlasujících občanů, zatímco Zeman pouhých 23 procent. Za nimi skončili s odstupem Pavel Fischer (13,5), Michal Horáček (11,1) a Marek Hilšer (9,4).

Bývalý dlouholetý šéf Akademie věd porazil Zemana také v zahraničí, kde přesvědčil více než 44 procent voličů. Zeman skončil mimo republiku až na čtvrtém místě s téměř deseti procenty. Mezi oba postupující se vklínili ještě Fischer (21) s Hilšerem (10,5).

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky