Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Zeman vypouští nájemného vraha.‘ Kandidáti na prezidenta nesouhlasí s milostí Kajínkovi

Česko

  11:54
PRAHA - Michal Horáček, Jiří Drahoš ani Marek Hilšer nesouhlasí s udělením milosti odsouzenému nájemnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Dle průzkumu největší soupeři prezidenta Miloše Zemana v lednových volbách se domnívají, že současná hlava státu měla v případě pochybnosti o jeho vině raději zvolit obnovení procesu. Nejznámější český vězeň by měl být osvobozen v polovině května.

Michal Horáček při oznámení kandidatury na prezidenta. foto:  Dan Materna, MAFRA

Drahoš, Horáček i Hilšer by v pozici hlavy státu Babiše odvolali

Prezidentský kandidát Michal Horáček reagoval na rozhodnutí Miloše Zemana, které ohlásil ve čtvrtek večer v TV Barrandov, takřka ihned na sociální síti Twitter. „Ve chvíli, kdy si premiér konečně dupnul, vypouští prezident nájemného vraha,“ napsal Horáček, jenž v prezidentově kroku vidí souvislost s nynější vládní krizí.

První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí...
Jiří Kajínek (na archivním snímku ze 7. března 2006)

„Nemohu se vyhnout dojmu, že pan prezident vypouští kouřovou clonu. Za tou mají v mediálním prostoru zmizet skutečně vážné současné problémy, které pan prezident spoluvytvořil a které se zásadně dotýkají celé společnosti,“ okomenoval v pátek pro Lidovky.cz.

Jiří Kajínek (56)

Jiří Kajínek byl v roce 1998 odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy k doživotnímu trestu. Trestného činu se podle rozhodnutí soudu dopustil tím, že 30. května 1993 zastřelil plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. O útěky z věznic se pokoušel opakovaně. Zřejmě také jako jedinému vězni se mu povedlo uprchnout z Věznice Mírov, a to 29. října 2000. Několikrát podal žádost o revizi odsouzení k Ústavnímu soudu, pokaždé byla zamítnuta. Kajínkův případ dodnes provázejí pochybnosti o jeho vině. Kajínek tvrdí, že se stal obětí komplotu. V roce 2010 vznikl o jeho životním příběhu film s názvem Kajínek.

Pakliže Zeman o Kajínkově vině pochyboval, měl podle Horáčka možnost jeho proces obnovit. „Místo toho učinil prezident krok, který zasáhne jak pozůstalé obětí pana Kajínka, tak lidi poškozené jeho majetkovou trestnou činností. Tak se dále podlamuje důvěra občanů v Česko jako právní stát,“ doplnil Horáček s tím, že v české historii doživotně odsouzenému vrahovi milost udělena ještě nebyla.

Horáček už dříve v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že udělování milostí „není úplně marný institut“, neboť zohledňuje lidské hledisko. Mimořádných okolností pro omilostnění ale podle něj není tolik, proto se musí každé dobře a poctivě uvážit.

„Zeman omilostňuje recidivistu a sériového vraha“

Milost Jiřímu Kajínkovi

Někdejší šéf Akademie věd Jiří Drahoš již na počátku své kandidatury prohlásil, že udělení milosti považuje za mimořádný nástroj, který by použil pouze ve výjimečných případech ze sociálních a zdravotních důvodů.

“Už samo slovo ‚milost‘ vyjadřuje jistou posvátnost tohoto činu. Upřímně řečeno, nemám žádnou informaci, že by pan Kajínek některé z těchto kritérií splňoval,“ sdělil v pátek Drahoš serveru Lidovky.cz. „Pokud je důvodem k udělení milosti pochybnost o korektnosti procesu, pak podle mé představy by spíše bylo namístě nalézt způsob, jak proces obnovit,“ dodal.

Jiří Drahoš v redakci Lidových novin.

Další kandidát na prezidenta, lékař Marek Hilšer, označil omilostnění Kajínka za porušení slibu a nebezpečnou chybu Miloše Zemana, kterou ohrožuje bezpečnost občanů. „Přes rozhodnutí a zkoumání mnoha soudů, omilostňuje recidivistu a sériového vraha, u kterého nelze s jistotou předpovídat, zda bude či nebude opět páchat trestnou činnost,“ okomentoval pro Lidovky.cz prezidentovo rozhodnotí Hilšer.

“Rád bych věděl, jak bude své rozhodnutí vysvětlovat lidem, které může jeho rozhodnutí v budoucnosti vážně poškodit. Milost by měl prezident udělovat odsouzeným z vážných zdravotních důvodů, nikoli pro účely své volební kampaně,“ doplnil prezidentský kandidát.

Marek Hilšer.

Ihned po svém zvolení v roce 2013 prezident Miloš Zeman prohlásil, že milost bude udělovat jen výjimečně, a to v případě striktně omezeného okruhu humanitárních případů. To v únoru loňského roku zopakoval i přímo v souvislosti s osvobozením Jiřího Kajínka. „Pan Kajínek dlouhodobě a vážně nemocný není, takže mu milost neudělím,“ nechal se slyšet Zeman podle serveru iDnes.cz.

Dosud udělil Zeman celkem sedm milostí. Poslední v letos v dubnu, a to muži s rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování.

Anketa

Zaslouží si Jiří Kajínek prezidentskou milost?

ano 1286
ne 2752

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat