14. června 2018 8:12, aktualizováno  17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman připravil happening. Zval na briefing, nechal spálit červené ‚trenýrky‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 340Diskuse
Miloš Zeman na briefingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na briefingu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman na briefingu, jehož téma Hrad dopředu nechtěl zveřejnit, oznámil, že v rámci happeningu spálí červené trenýrky. To také nechal přítomné hasiče udělat. Spálený kus látky v podobě velkých, červených trenýrek v roce 2015 členové uskupení Ztohoven vyvěsili na protest proti prezidentovi místo prezidentské standarty na Pražském hradě. Podle Zemana je jeho kancelář zakoupila za korunu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Před rokem jsem na setkání v Opavě řekl, že politika se má dělat na základě argumentů, ne spodního prádla,“ vysvětlil Zeman. „Čas spodního prádla v politice skončil,“ prohlásil prezident a následně dva hasiči vložili červené trenýrky do ohně.

Brífink bez dotazů

Prezident nechal kvůli brífinku svolat novináře na půl pátou odpoledne.  V oznámení zaslaném novinářům bylo napsáno, že se zástupci redakcí musí dostavit minimálně půl hodiny předem a že na pozdní příchody nebude brán zřetel.

Prezident Miloš Zeman na briefingu, jehož téma Hrad dopředu nechtěl zveřejnit,...
Zeman připravil happening. Za asistence hasičů nechal spálit červené trenýrky.

Místo nosné informace ovšem nakonec před skupinou zhruba padesáti novinářů jen s úsměvem na tváři ostentativně přistoupil k ohni a pochvaloval si, jak dobře látka hoří. „Je mě líto, že z vás dělám blbečky, opravdu si to nezasloužíte,“ řekl desítkám přítomným žurnalistům. 

Jízlivé poznámky vůči novinářům jsou již tradiční součástí projevů hlavy státu. I během řeči při slavnostním uvedení Zemana do jeho druhého volebního období si ve Vladislavském sále rýpnul do novinářů, za což sklidil i od mnohých politiků ostrou kritiku. Někteří z nich pak na protest ze sálu odešli.

Místo informací pálení trenek

Před Lumbeho vilou se situace opakovala. S jemným úšklebkem pak přítomným zástupcům médií tentokrát vzkázal, že jim přeje, aby byli informovaní. Zapálení „symbolu“ skupiny Ztohoven, které novináři nemohli předem očekávat, ovšem nové zprávy nepřineslo. Hrad předem avizoval, že akci nebude nijak komentovat. K čemu dojde, tak nikdo nemohl tušit.

Po happeningu nebyly novinářům umožněny dotazy. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček podle televize Prima předtím uvedl, že vyjádření se bude týkat „příjemné události“. 

Sraz novinářů před briefingem, který začal v 16.30, byl netradičně stanoven ke vchodu do Lumbeho zahrady, v níž je vila, kde bydlí prezidentský pár.

Čtvrteční akci na Twitteru následně zkritizovali představitelé opozičních stran ODS, STAN, TOP 09 nebo KDU-ČSL.

  • 340Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz