Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman připravil happening. Zval na briefing, nechal spálit červené ‚trenýrky‘

Miloš Zeman na briefingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na briefingu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman na briefingu, jehož téma Hrad dopředu nechtěl zveřejnit, oznámil, že v rámci happeningu spálí červené trenýrky. To také nechal přítomné hasiče udělat. Spálený kus látky v podobě velkých, červených trenýrek v roce 2015 členové uskupení Ztohoven vyvěsili na protest proti prezidentovi místo prezidentské standarty na Pražském hradě. Podle Zemana je jeho kancelář zakoupila za korunu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Před rokem jsem na setkání v Opavě řekl, že politika se má dělat na základě argumentů, ne spodního prádla,“ vysvětlil Zeman. „Čas spodního prádla v politice skončil,“ prohlásil prezident a následně dva hasiči vložili červené trenýrky do ohně.

Brífink bez dotazů

Prezident nechal kvůli brífinku svolat novináře na půl pátou odpoledne.  V oznámení zaslaném novinářům bylo napsáno, že se zástupci redakcí musí dostavit minimálně půl hodiny předem a že na pozdní příchody nebude brán zřetel.

Prezident Miloš Zeman na briefingu, jehož téma Hrad dopředu nechtěl zveřejnit,...
Zeman připravil happening. Za asistence hasičů nechal spálit červené trenýrky.

Místo nosné informace ovšem nakonec před skupinou zhruba padesáti novinářů jen s úsměvem na tváři ostentativně přistoupil k ohni a pochvaloval si, jak dobře látka hoří. „Je mě líto, že z vás dělám blbečky, opravdu si to nezasloužíte,“ řekl desítkám přítomným žurnalistům. 

Jízlivé poznámky vůči novinářům jsou již tradiční součástí projevů hlavy státu. I během řeči při slavnostním uvedení Zemana do jeho druhého volebního období si ve Vladislavském sále rýpnul do novinářů, za což sklidil i od mnohých politiků ostrou kritiku. Někteří z nich pak na protest ze sálu odešli.

Místo informací pálení trenek

Před Lumbeho vilou se situace opakovala. S jemným úšklebkem pak přítomným zástupcům médií tentokrát vzkázal, že jim přeje, aby byli informovaní. Zapálení „symbolu“ skupiny Ztohoven, které novináři nemohli předem očekávat, ovšem nové zprávy nepřineslo. Hrad předem avizoval, že akci nebude nijak komentovat. K čemu dojde, tak nikdo nemohl tušit.

Po happeningu nebyly novinářům umožněny dotazy. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček podle televize Prima předtím uvedl, že vyjádření se bude týkat „příjemné události“. 

Sraz novinářů před briefingem, který začal v 16.30, byl netradičně stanoven ke vchodu do Lumbeho zahrady, v níž je vila, kde bydlí prezidentský pár.

Čtvrteční akci na Twitteru následně zkritizovali představitelé opozičních stran ODS, STAN, TOP 09 nebo KDU-ČSL.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...