11. září 2019 12:59, aktualizováno  13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman vyznamená medailí Za zásluhy srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu

Srbský režisér Emir Kusturica | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský režisér Emir Kusturica | foto:  Dan Materna, MAFRA

Bělehrad Prezident Miloš Zeman vyznamená srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu medailí Za zásluhy. Učiní tak 28. října při oslavách státního svátku. Kusturica může být podle Zemana pojítkem mezi Českou republikou a Srbskem. Český prezident to řekl v Bělehradě na tiskové konferenci po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem.

Zeman se s Kusturicou, který v 70. letech studoval v Praze, setkal v úterý v Bělehradě. Ve středu novinářům řekl, že se na návrh tří českých osobností rozhodl Kusturicovi udělit medaili Za zásluhy. Označil ho za symbol. „Symbol lidí, kteří studovali v Praze, nyní působí v Srbsku a mohou dále působit jako pojítko,“ řekl český prezident. Vyznamenání Kusturici navrhli Zemanovi i čeští poslanci.

Kusturica vystudoval pražskou FAMU. Mezinárodně uznávaný 64letý režisér a filmový producent Kusturica, kterému jsou někdy vyčítána příliš prosrbská stanoviska, získal za svou tvorbu řadu ocenění. Na festivalu v Cannes vyhrál dvě Zlaté palmy - v roce 1985 za snímek Otec na služební cestě a v roce 1995 za Underground. Narodil se v Sarajevu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!