Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Dětský komiks o uprchlících je idiotský a nebezpečný projekt

Prezident republiky Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Vzdělávací projekt Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který formou komiksu a filmu dává školákům možnost vcítit se do role uprchlíka, je podle prezidenta Miloše Zemana idiotský a nebezpečný. V kauze Barnevernet má připravený návrh prezidentské smlouvy mezi Norskem a Českou republikou.

Řekl to v nedělním diskusním pořadu Partie televize Prima. Ocenil ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) za to, že její úřad nebude tyto materiály distribuovat do škol.

Naivní jako bolševická propaganda

„Je to další idiotský projekt vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ty komiksy,“ řekl Zeman. „Myslím si, že je to stejně naivní jako bolševická propaganda, která sice neměla formu komiksu, ale byla v podstatě stejně stupidní,“ dodal. Komiks podle prezidenta „svým způsobem zjednodušuje situaci“.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.

Součástí projektu vytvořeného podle švédského vzoru, pro nějž Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) získal autorská práva, je komiksový příběh chlapce Hamída, který se vydává na cestu z Afghánistánu do Švédska. Třináctiminutový film dětem vypráví příběh kurdské dívky Šádí, kterou do Švédska poslala její matka.

Nebezpečný návod

Zeman má zato, že děti by se v reálném kontaktu s imigranty chovaly podle této příručky. „V některých případech jako žena nebo dívka v Kolíně nad Rýnem je ta příručka zavede do slepé uličky,“ uvedl. „Každá pitomá propaganda je nebezpečná,“ dodal prezident. V Kolíně nad Rýnem se podle svědků i policie o silvestrovské noci sešlo na tisíc lidí arabského a severoafrického původu, z nichž někteří muži ve skupinách obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali.

Barnevernet není kontrolovatelný

Ke kauze zadržené holčičky norskou sociální službou uvedl, že stěžovat si může každý.

Pohled na uprchlictví pro školáky

Projekt o migraci pro školáky do Česka přinesla organizace META, která se věnuje vzdělávání cizinců. Jeho součástí je také fiktivní příběh, kdy po jaderné havárii musí deset milionů Čechů opustit svou vlast. Dětem má nabídnout pohled na uprchlictví z druhé strany. Podle organizace META kampaň získala podporu ministerstva školství, ministryně Valachová ale po kritice od některých poslanců při sněmovních interpelacích uvedla, že její úřad se na přípravě těchto materiálů nepodílel, nemá s nimi nic společného a projektu neposkytl záštitu ani finanční podporu.

Důležité je však najít cestu, jak vrátit děti do Česka zpátky. Navrhuje tři opatření. Nejprve odvolání českého velvyslance z Norska na konzultace, aby mohl v Norsku předkládat jasné návrhy.

Dále má podle něj česká vláda využít silnější možnosti, než kterou má fyzická osoba. Po zkoumání Ústavy navíc Miloš Zeman zjistil, že prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy. „Mám připravený návrh prezidentské smlouvy mezi Norskem a Českou republikou.“

„Barnevernet je stát ve státě, je imunní vůči jakýmkoli zásahům norské vlády. Není kontrolovatelný, na rozdíl od české sociální služby,“ vysvětluje prezident.

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.
Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam.

Politická korektnost je zdvořilá lež

Miloš Zeman má v plánu navštívit státní hranice, protože podle jeho slov se migrační vlna přesunae z Rakouska do Česka. Upozorňuje na řešení problémů, až když je příliš pozdě. Odsoudil „strkání hlavy do písku“, které by mohlo vyústit k podobné situaci, jakou zažívá Makedonie či Řecko.

Víza mohou částečně filtrovat lidi podezřelé z terorismu od zbytku. Věčný spor mezi lidskou svobodou a omezování lidských práv a mezilidskou bezpečností na straně druhé. „K čemu bude svoboda cestování, když někam přijedete a tam vás postřílí v baru.“

Schengen by podle něj měl být zachován, jedna ze čtyř základní svobod, na kterých je postavená Evropská unie. Plně podporuje myšlenku evropské pohraniční stráže. Pokud má mít však 1500 příslušníků, jde o „neefektivní operativní armádu, která nemůže čelit pašerákům lidí“. Projednávání je podle něj navíc zdlouhavé, má trvat šest měsíců.

„Já jsem především rád, že pan Sobotka nějaký názor má,“ reagoval na premiérúv nesouhlas s jeho výroky o migraci. Miloš Zeman trvá na svém a označuje uprchlickou krizi za invazei. Jen v Turecku je podle jeho slov 25 tisíc převaděčů.

S Bohuslavem Sobotkou se však shoduje na souhlasu s celoevropským řešením krize. Nevěří, že by mělo během několika málo měsíců dojít k rozpadu Evropské unie, což uvedl švédský premiér Stefan Löfven. „EU je však nečinná a pouze mluví. Proudem slov migrační krizi nezastaví,“ vysvětluje Zeman.

Dále pochybuje o tom, že by bez účinné ochrany mohlo dojít ke snížení proudu uprchlíků.

Politickou korektnost přirovnává český prezident ke lži. „V koránu je napsáno, že muž má právo ženu bít. Svědectví ženy má poloviční hodnotu, než svědectví muže.“ Takto vychovávaní lidé pak podle Zemana dělají to, co se při sexuálních útocích dělo v Kolíně a jiných německých městech.

Kritika ze strany OSN

Zemana loni na podzim kvůli jeho výrokům k migrační krizi kritizoval vysoký komisař OSN pro lidská práva. Označil je za xenofobní a islamofobní. Prezident před tím hovořil například o hrozbě zavádění islámského práva šaría v Česku nebo o tom, že si většina uprchlíků nezaslouží soucit. Hrad následně kritiku od vysokého komisaře OSN označil za součást stupňující se kampaně proti České republice kvůli postoji k migrační krizi.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...