2. září 2016 7:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman zapomněl na odvahu. Vrací Čáslavské její kritiku?

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Slovenský prezident Andrej Kiska neváhal ani okamžik. Jakmile se dozvěděl o skonu legendární gymnastky Věry Čáslavské, okamžitě dal na Facebook vyjádření, v němž ocenil její význam a osobní statečnost. Připomněl její sportovní zásluhy, ale hlavně slavný moment tichého protestu československé reprezentantky proti sovětské okupaci, k němuž se odhodlala na olympiádě v Mexiku 1968. „Ukázala světu, že v naší okupované zemi jsou lidé, kteří se nebojí,“ napsal Kiska.

To jeho český protějšek Miloš Zeman byl ke své krajance o poznání chladnější. Po celý den se k jejímu úmrtí nevyjádřil. Až večer zveřejnil jeho mluvčí na Twitteru text kondolence. Oproti vřelému Kiskově textu působí příliš úředně.

Hlavně ale vůbec nezmiňuje osobní statečnost Čáslavské a její občanskou angažovanost. „Její mimořádné sportovní úspěchy navždy zůstanou v myslích nás všech,“ napsal Zeman.

Český prezident je známý tím, že svým názorovým odpůrcům neodpouští. A slavná gymnastka patřila k jeho hlasitým kritikům. Už ve finále volební kampaně na počátku roku 2013 poukazovala na jeho někdejší členství v KSČ i na to, že si o podporu řekl právě komunistům.

O rok později v rozhovoru pro Lidovky.cz řekla, že kvůli Zemanovi je Česká republika ve světě pro smích. A v roce 2014 se odmítla účastnit oznámení olympijské nominace pro hry v ruském Soči proto, že se mělo odehrát na Pražském hradě. „Cítím z něj negativní energii,“ odůvodnila svůj krok dřívější spolupracovnice prezidenta Václava Havla.

V jejích prohlášeních můžeme spatřit kořeny Zemanovy nevraživosti. Svou chladnou reakcí ale popudil lidi, kteří si Čáslavské vážili. „Je smutné, když se prezident při udělování nejrůznějších poct a veřejném vyjadřování řídí svými osobními sympatiemi a antipatiemi spíše než historickou skutečností a národním zájmem,“ řekl Michael Žantovský. S bývalým velvyslancem v Londýně se Čáslavská potkala kdysi v Havlových službách.

„Obávám se, že i v tomto případě je reakce prezidenta Zemana zlomyslnou provokací a nikoliv upřímným vyjádřením soustrastí nad odchodem skutečné hrdinky. Je to hanba,“ míní bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Také on si dovolil prezidenta kritizovat, čímž se ocitl na černé listině Hradu.

Rozčarování nad prezidentovou reakcí neskrývali ani někteří politici. „Nerozumím tomu, právě prezident by měl umět vyzdvihnout i její velikost,“ uvedl lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

„V případě, jako je úmrtí, bych ponechal na kondolujícím, ať se rozhodne, jaké stránky zemřelého vyzdvihne. A také na jeho svědomí, zda tam nepromítl své soukromé, třeba i zhrzené pocity,“ řekl šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Naopak předseda Strany práv občanů, která donedávna nesla přídomek „Zemanovci“, Jan Veleba, se za prezidenta postavil. A připomněl tragédii, která Čáslavskou a její rodinu postihla v roce 1993. „Jestli patří k osobní statečnosti odmítnutí účasti na aktu olympijské nominace na Hradě nebo její žensky necitlivé až bezcitné postoje k synově téměř otcovraždě před léty, pak prezident dobře neudělal,“ napsal.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se včera až do uzávěrky vydání k dotazům LN nevyjádřil.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.