Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman přirovnal zásah Ruska k 'humanitárnímu bombardování' Jugoslávie

Česko

  17:25aktualizováno  18:14
PRAHA - Zavedení sankcí nevede k žádnému rozumnému výsledku, řekl prezident Miloš Zeman k plánům Západu uvalit sankce na Rusko kvůli vojenské intervenci na ukrajinském Krymu. Zeman se také vyjádřil ke slovům ruského prezidenta Vladimira Putina, který akci svých vojsk označil za humanitární misi s cílem pomoci ohroženým ruským občanům na Krymu.

Prezident Miloš Zeman na hlasování o důvěře vlády. foto: MAFRA - Michal ŠULA

Zeman v té souvislosti zmínil "humanitární bombardování" bývalé Jugoslávie, které podle něj příliš humanitární nebylo.

Česko vyšle na Ukrajinu další letadlo pro zraněné

Česko ve čtvrtek do Kyjeva vyšle další letadlo pro zraněné Ukrajince. Přiletět má 10 -15 lidí. Zatím se české nemocnice starají o 27 pacientů.

"Vzpomínám si na humanitární bombardování Jugoslávie. A když jsem pak přijel do Bělehradu, tak moc humanitárně nevypadalo, protože jsem tam viděl zbořenou nemocnici," řekl novinářům v pražském Karolinu Zeman. K chystaným sankcím USA, případně Evropské unie, proti Rusku se prezident staví skepticky. "Jednou jsem byl v Miami a říkal jsem kubánským emigrantům: blahopřeji vám k vaší politice sankcí. Je tak úspěšná, že Fidel Castro je už 50 let diktátorem. A na příkladě Castra vidíte, že sankce k žádnému rozumnému výsledku nevedou," řekl Zeman.

Putin odmítá, že by rozpoutal válku

Ruský prezident Putin v úterý při besedě s novináři zdůraznil, že jeho země nechce bojovat s ukrajinským lidem, případné rozhodnutí o nasazení ruské armády bude směřovat jen k ochraně ruských obyvatel. "A kdyby se na Krymu stalo něco ukrajinským občanům nebo tatarským občanům, tak má podle stejné logiky zasáhnout Ukrajina?" řekl v úterý novinářům Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Český prezident zopakoval svůj stabilní názor, že se na Ukrajině mají uskutečnit parlamentní a prezidentské volby, které vyřeší situaci po pádu prezidenta Viktora Janukovyče. "Není možné, aby o vládě rozhodovalo jakékoli náměstí. Ať je to Majdan, ať je to náměstí ve Lvově nebo naopak náměstí v Doněcku. Ať většina Ukrajinců si zvolí svoji politickou reprezentaci," uvedl Zeman.

Štěch: Jako v Československu v roce 1938

Většina Krymu je po víkendu pod kontrolou ruských vojáků, jejichž invazi západní státy označily za nepřijatelnou. Události vyvolalo sesazení režimu prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Janukovyče.

Současné dění na Krymu a snahy jeho ruských obyvatel o spojení s Ruskem v úterý přirovnal předseda českého Senátu Milan Štěch k situaci v pohraničí Československa v roce 1938. Tehdy také část tamních obyvatel německé národnosti volala po připojení k nacistickému Německu. "Sudety patřily tisíc let pod české království, zatímco Krym byl asi 400 let pod ruskou vládou," podotkl Zeman.

Možností, jak působit na autokratické nebo diktátorské režimy, je podle Zemana politické působení, které zahrnuje vzájemný obchod, turistiku i výměnu studentů. Když demokracie do podobné země proniká co nejintenzivněji, může to vést i k rozkladu autokratického režimu, uvedl prezident.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!