Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanova choť požádala o trpělivost, léčba si žádá čas. Spekulace o zdravotním stavu označila za neetické

Česko

  14:26aktualizováno  16:21
Veřejnost se nedozvěděla relevantnější informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Jeho manželka Ivana pouze oznámila, že jeho léčba si žádá čas. Spekulace o zdravotním stavu označila za neetické. Také slíbila, že bude o vývoji jeho zdravotního stavu informovat.

První dámu na tiskovém brífinku na Pražském hradě doprovázela Zemanova dcera Kateřina, která vedle matky celou dobu nehybně stála.

„Prezident republiky, ale také téměř 30 let můj manžel a otec mé dcery, kterého miluji, jak jistě víte, je v nemocnici. Jako média se zajímáte o jeho zdravotní stav, což je pochopitelné,“ začala Zemanová svůj krátký projev.

„Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické,“ podotkla.

„Zdraví každého člověka je citlivá a vážná věc. Jistě i vy jste se setkali ve svém okolí mezi svými blízkými s někým, kdo nečekaně onemocněl a měli jste o něj přirozené obavy a přáli jste si, aby se brzy vyléčil. Věřte, že mám stejné pocity. A ze všeho nejvíc si přeji, aby se můj manžel uzdravil,“ pokračovala.

Ivana Zemanová dále poprosila veřejnost o trpělivost a čas, aby měl její manžel možnost nabrat sílu. „Není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl a proto vás znovu prosím o toleranci,“ řekla.

První dáma přislíbila, že bude veřejnost informovat o zdravotním stavu Miloše Zemana, jakmile bude znát jeho další vývoj. „Prosím, abyste mému manželovi dopřáli klid. A velmi prosím ty z vás, kteří máte pana prezidenta rádi, abyste na něj mysleli.“

Senátor není spokojen

První místopředseda Senátu Jiří Růžička však s informacemi, které zazněly na tiskové konferenci, spokojený není. „Měli bychom mít jasnou informaci, jestli bude prezident schopen vykonávat kroky, které mu Ústava ukládá. V tomhle okamžiku by to ze strany Hradu bylo férové,“ řekl Růžička.

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Senát se s dotazy na Zemanův zdravotní stav už dříve obrátil na vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře. Hrad však na otázky týkající se zdraví hlavy státu neodpovídá. 

Prezidentův stav provázejí spekulace již celé týdny. Zatímco hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvádí, že Zeman komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi, mnozí odborníci tomu nevěří.

Jaké má Zeman vyhlídky? Šéf Senátu Vystrčil požádá Mynáře o zprávu

Mluvčí hradu takové úvahy vylučuje. Podle něj prezidentovi hospitalizace nebrání ve vykonávání jeho pravomocí. V úterý vydal Hrad zprávu o tom, že prezident jmenoval předsedu Krajského soudu v Brně.

Přestože Zeman leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde bývají pacienti v kritickém stavu, měl podle Ovčáčka v úterý na oběd dokonce meruňkové buchty, a na další den objednanou vinnou klobásu s bramborovou kaší. 

Ústřední vojenská nemocnice se ve středu ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných vyjádření“ k léčbě prezidenta. 

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke se ve vyjádření distancovala od vyjádření ostatních subjektů. „ÚVN nese zodpovědnost za svá vyjádření. Nemůže však nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů ať již do médií, nebo na sociálních sítích,“ uvedla mluvčí nemocnice.

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

V pondělí Zinke informovala, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v nemocnici až tři týdny. Přesnou diagnózu prezidentův ošetřující lékař Zavoral veřejnosti nesdělil, protože k tomu nemá pacientův souhlas.

Zemana znám, mohu být otevřená a říct toho ještě víc, prohlašuje Stehlíková

Zemanovu způsobilost hlasitě zpochybňuje psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „Po víkendu národ ví, že prezident byl v kritickém stavu a bojuje o život. Předtím to věděla jen hrstka lidí, kteří chtěli uchopit moc ve státě,“ prohlásila Stehlíková.

Podle lékařky prezidenta zachránila nedělní návštěva premiéra Andreje Babiše, která odhalila, že u hlavy státu dochází k život ohrožujícímu stavu a nastává delirium. Stehlíková mluvila také o jaterní cirhóze.

Autoři: , , ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat