Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Předseda Senátu získal informace o zdravotním stavu prezidenta. Poskytne je vedení horní komory

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na tiskové konferenci. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pražská Ústřední vojenská nemocnice odpověděla na dotaz Senátu, zda zdravotní stav umožňuje prezidentu Miloši Zemanovi vykonávat funkci. Odpověď nemocnice nezveřejnila, šéf Senátu Miloš Vystrčil se poradí v 16:00 se členy organizačního výboru a odpověď chce zveřejnit. „Budeme informovat veřejnost v maximální možné míře,“ napsal na Twitteru Vystrčil.
  10:26aktualizováno  11:17

Už v úterý má senátní komise začít řešit, zda prezidenta dočasně zbavit pravomocí. K využití článku 66 Ústavy je přitom nutný souhlas prosté většiny obou komor parlamentu.

Nemocnice obsah odpovědi nezveřejnila

„V pátek 15. října 2021 obdržel ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha profesor MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D., dotazy předsedy Senátu týkající se prezidenta republiky Miloše Zemana. Dnes, 18. 10. 2021 v 9.00 hod., zaslal ředitel ÚVN profesor Miroslav Zavoral oficiální cestou předsedovi Senátu PČR odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti,“ informovala mluvčí ÚVN Jitka Zinke v tiskové zprávě.

„Dovolujeme si touto cestou poděkovat specialistům z oblastí medicíny, a také předním odborníkům z oblasti ústavního práva, za součinnost. Obsah odpovědi z důvodu dodržování zákonných ustanovení ÚVN zveřejňovat nebude,“ dodala.

„S dopisem, jehož obsah nyní nebudeme nijak komentovat, se seznamuje předseda Miloš Vystrčil, který ho poskytne členům organizačního výboru Senátu,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Senátu Nguyen Sue. Porada členů výboru začne v 16:00, potvrdili senátoři Václav Láska a Jiří Drahoš

Mluvčí Senátu odmítla dopoledne komentovat, zda dopis obsahuje jen odpověď na to, zda je prezident Miloš Zeman schopný vykonávat svůj úřad, či nikoli, nebo i informace o prezidentově zdravotním stavu.

„Bude to předmětem právní analýzy, co z toho případně smí Senát zveřejnit,“ uvedla na dotaz iDNES.cz mluvčí Nguyen Sue.

Senátní komise začne v úterý řešit, zda mají být Zemanovi dočasně odebrány pravomoci

Stálá komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury má začít v úterý řešit, zda se horní komora parlamentu má podle článku 66 Ústavy ČR pokusit dočasně zbavit prezidenta pravomocí a převést je na další ústavní činitele.

To musí schválit prostou většinou obě komory parlamentu. Pravomoc jmenovat premiéra by v takovém případě přešla na předsedu Sněmovny. Článek 66 je využit automaticky, když je úřad hlavy státu neobsazen.

Senát minulý týden v úterý požádal prezidentskou kancelář o prognózu způsobilosti vykonávat úřad. Ani do pátku však kancelář vedená Vratislavem Mynářem na žádost neodpověděla. Vystrčil proto požádal o vyjádření právě nemocnici.

Hrad dál mlčí, Vystrčil se ptá nemocnice. Mynář chce promluvit příští týden

„V dopise se ředitele ÚVN profesora Miroslava Zavorala táži nemocnice jako instituce, jak to s prezidentem je z hlediska způsobilosti vykonávat jeho úřad. Očekávám, že pan ředitel bude rychlejší než kancelář prezidenta,” sdělil šéf Senátu.

Spekuluje se o Zemanově nemoci jater. Hrad o stavu prezidenta stále mlčí

Zeman je v nemocnici, kde už strávil v září osm nocí, od neděle 10. října. Zavoral jak důvod uvedl komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Spekuluje se, že prezident má vážně nemocná játra a že je závislý na vnějším oběhovém systému, kterým se mu čistí krev.

Onemocnění jater má možná vliv i na jeho kognitivní funkce, což může být vedle dlouhodobé hospitalizace na  Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny překážkou pro řádný výkon funkce hlavy státu v době, kdy bude potřeba jmenovat nového premiéra.

Podle Vystrčila není prezident v dobrých rukou:

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat