Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman hledal autory amnestie jen uvnitř Hradu. Kvůli Koudelkovi?

Zdeněk Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Koudelka | foto: ČTK

PRAHA Když prezidentův kancléř Vratislav Mynář koncem dubna oficiálně odtajnil výsledky svého vyšetřování autorů amnestie, zveřejnil tři jména: Pavel Hasenkopf, Petr Hájek a Ladislav Jakl. Na původního autora amnestie, jak se později ukázalo, zapomněl. Právníka Zdeňka Koudelku, bývalého poslance za ČSSD, kterého za autora označily Lidové noviny již v lednu, na scénu vrátilo až odhalení Pavla Hasenkopfa.

OTÁZKY PRO HRAD:

Server Lidovky.cz sestavil seznam otázek, které by pomohly odhalit, jak to s hradním vyšetřováním bylo. Hrad na ně však odmítl odpovědět. Uvádíme je v plném znění:

A) Otázky pro kancléře Vratislava Mynáře:

1) Jakým "průsečíkem metod" pan kancléř došel ke své verzi autorů amnestie (Pavel Hasenkopf, Ladislav Jakl, Petr Hájek)? Pan kancléř autory amnestie oznámil oficiálně a přitom chybně. Uvedl tak občany ČR v omyl.

2) Jak je možné, že pan kancléř vynechal ve svém výčtu pana Koudelku (ten se nyní sám k autorství přiznal)?

3) Vedl pan kancléř vyšetřování amnestie sám, nebo mu s ním někdo pomáhal?

4) Proč nepovažoval pan kancléř za nutné seznámit se se všemi důkazy? (Tedy včetně dokumentů, které později předložil pan Hasenkopf)

5) Proč se pan Mynář pana Hasenkopfa na tyto věci neptal, když s ním krátce předtím vedl rozhovor?

6) Kdo je podle pana kancléře autorem článku o abolici?

B) Otázky pro prezidenta Miloše Zemana:

1) Jak pan prezident reaguje na slova pana Hasenkopfa, že se s jeho důkazy neseznámil dostatečně?

2) Proč pan prezident vyjmul z celé korespondence pouze dva úryvky pana Hasenkopfa? Skutečně se nepozastavil například nad jeho dotazem zda "…není amnestie psaná nějakým právníkem na tělo klientovi?"

3) Skutečně pan prezident nevěděl o roli pana Koudelky, se kterým se zná?

Bylo tedy vynechání Koudelky z Mynářova seznamu výsledkem ledabylého vyšetřování Zemanovy kanceláře nebo způsobem, jak možného kandidáta na ústavního soudce udržet ve hře?

Koudelka (skoro)ministrem

Za úřadování Renaty Vesecké na Nejvyšším státním zastupitelství byl Koudelka jedním z  vysokých funkcionářů, dnešní vedení se ho však chce zbavit. Proto je až do 15. října tohoto roku na stáži u svého přítele, ministra spravedlnosti Pavla Blažka. 

S tím ho kromě přátelství pojí i profesní osud. Jen shodou okolností se totiž Koudelka nestal Blažkovým předchůdcem na rezortu spravedlnosti. V červnu 2004 ho tehdejší premiér Vladimír Špidla navrhoval jako ministra. Koudelkovo jmenování tehdy překazil pád Špidlovy vlády.

Ústavní soud? Jednou už to nevyšlo

Koudelka se svým snem o taláru ústavního soudce nikdy netajil. A nedávno k němu měl docela blízko. V březnu 2012 ho na ústavního soudce navrhoval Václav Klaus. Senát však byl proti. Koudelku si u Ústavního soudu přálo pouhých 29 z 71 senátorů.

Pokud by byl Koudelka zmíněn v Mynářově seznamu jako jeden z autorů amnestie, zřejmě by to znemožnilo jeho cestu k Ústavnímu soudu. Spojení se sporným dokumentem by bylo hřebíčkem do rakve Koudelkovy kariéry. 

Navíc fakt, že se Zeman s Koudelkou znají již z dob právníkova působení v barvách sociální demokracie a právník byl jeho spojencem ve straně, však vzbuzuje podezření, že Mynář vynechal ze svého seznamu Koudelku úmyslně. 

Úmysl, nebo nedbalost? Hrad své pohnutky neprozradí

"Vše, co kancelář prezidenta republiky chtěla k amnestii sdělit, již sděleno bylo. Více se k tématu ani pan prezident, ani pan kancléř vyjadřovat nebudou," vyhýbala se odpovědi na Koudelkovo krytí zprvu Burianová.

Po opětovném dotazu, zda by se kancléř Mynář neměl vyjádřit alespoň k tomu, jakým "průsečíkem metod" došel ke svému seznamu autorů amnestie, přišla další zamítavá odpověď. "Pan kancléř je vedoucím kanceláře prezidenta republiky a jeho rolí bylo zjistit autory či spoluautory amnestie, kteří byli či jsou součástí kanceláře," uvedla Burianová pro server Lidovky.cz  "Jak napsal pan prezident ve svém pondělním prohlášení, on i pan kancléř budou vděčni, pokud se podaří zjistit autory nebo spoluautory amnestie mimo zdi Hradu," uzavřela hradní mluvčí. 

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Ministr zemědělství Miroslav Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Ministr zemědělství Miroslav Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Ministr zemědělství Miroslav Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!