8. března 2018 14:10, aktualizováno  15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Zeman složil prezidentskou přísahu a svým projevem opět budil vášně

Miloš Zeman, prezident. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman, prezident. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Miloš Zeman složil odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Na protest proti jeho projevu odešli z ceremonie politici ODS, TOP09 a KDU-ČSL.

Někteří politici, zejména z TOP 09 a ODS, opustili při inauguračním projevu prezidenta Zemana Vladislavský sál. První odešla bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Následně sál opustili například špičky TOP 09 Jiří Pospíšil, Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg někteří lidovci včetně místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Odešel také senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů.

Stalo se tak v části Zemanova projevu, v němž prezident kritizoval některá média, konkrétně deník Hospodářské noviny, týdeník Respekt a zpravodajský server Aktuálně.cz, které patří finančníkovi Zdeňku Bakalovi, a Českou televizi.

Němcová novinářům řekla, že nechtěla být svědkem toho, když prezident přísahal na to, že bude spojovat národ, a v projevu okamžitě přísahu porušil. „Jednak útokem na lidi, jejichž vina prokázána není, a tolerancím k jiným, kteří už v trestním řízení jsou, například předseda vlády Andrej Babiš. A pokud jde o média, tak útokem třeba na veřejnoprávní média,“ uvedla Němcová.

Zeman se v projevu opřel do Bakaly, a to kvůli těžební společnosti OKD. Označil ho za velkou skvrnu. Dokud problém nebude vyšetřen, nelze tvrdit, že je v Česku velká ekonomická kriminalita minulostí, uvedl. Němcová také poznamenala, že když prezident útočil na hospodářské mafie, zapomněl, že k ní podle ní patří i jeho poradce Martin Nejedlý.

Prezident ve víc než půlhodinovém projevu řekl, že chce ve druhém volebním období podporovat aktivní občanství. Vyslovil se pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů.

Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Zeman na Pražský hrad přijel limuzínou ve společnosti manželky Ivany a dcery Kateřiny. Obě ho doprovodily společně s kancléřem Vratislavem Mynářem i při příchodu do Vladislavského sálu.

Mediální magnát Jaromír Soukup (vlevo) a prezidentův poradce Martin Nejedlý...
Dcera prezidenta a kancléř Mynář.

Slib poté složil s dlaní položenou na ústavu do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále samotném zněla česká hymna. Pak přednesl projev, který přiměl řadu poslanců k odchodu ze sálu. Schůze Sněmovny a Senátu k prezidentskému slibu po necelé hodině skončila. Šéf dolní komory na závěr vyzval k jednotě v roce 100. výročí republiky.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.