Přesto je Forejtovo jméno znovu na pořadu, protože se stalo součástí politické přetahované a schválností.
Podle informací LN vláda vygenerovala nového kandidáta, aby se přemístil do sousedství s papežem – lidoveckého náměstka ministra zahraničí Václava Kolaju. Současně ovšem Hrad přišel s požadavkem na obsazení šéfa ambasády v Jižní Koreji.
Prezidentským přáním je, aby se tam velvyslancem stal Gustav Slamečka, exministr dopravy z úřednické vlády Jana Fischera a životní partner Jana Nováka, který na Hradě vede administrativní úsek a je pověřený řízením bezpečnostního odboru.
Lidovci a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) podle zdrojů LN odmítli Slamečku vybavit vládním souhlasem. A tak Hrad v rámci protivýpadu zablokoval Kolajův vatikánský výjezd s tím, že vláda má odeslat žádost o agrément pro Forejta. I když prezident a jeho okolí musí vědět, že je to neprůchozí.
„Situace kolem toho hodně vyeskalovala a není pravděpodobné, že by jedna nebo druhá strana ustoupila. V podstatě z toho plyne, že Pavel Vošalík z Vatikánu zase neodjede,“ sdělil LN důvěryhodný zdroj z diplomacie. Velvyslanec Vošalík letos načal desátý rok služby, standard je čtyři roky.
Oficiálně nikdo nemůže a nesmí delikátní vyjednávání o jakýchkoli velvyslancích komentovat, dokud není hotovo – to znamená, že adepta schválí mateřská země a svolení poskytne i ta hostitelská. Předčasná odhalování totožnosti kandidátů mohou být chápána jako nemístný nátlak.