Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zeman na schůzce s čínským prezidentem řešil investice. Doprovodil ho Jágr nebo miliardář Tykač

Česko

  7:18aktualizováno  11:35
PEKING - Prezident Miloš Zeman se v neděli v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Na jednání ho doprovodila skupina českých ministrů, v delegaci byli také finančníci Pavel Tykač a Jiří Šmejc nebo hokejista Jaromír Jágr s bývalým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem.

Český prezident Miloš Zeman se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. foto: Reuters

Zeman na začátku jednání řekl, že není žádná jiná země, kam by jezdil tak často. Do Číny přicestoval již popáté. Čínskému prezidentovi poté představil část delegace. Zmínil představitele firmy Home Credit, která v Číně poskytuje půjčky, nebo Jágra, který by se mohl stát jednou z tváří zimních olympijských her pořádaných Pekingem v roce 2022. Poté zmínil, že je spokojen s jednáními s čínskou společností CITIC, která v Česku převzala projekty firmy CEFC. Zakladatel CEFC, a zároveň poradce prezidenta Zemana, Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli hospodářským deliktům.

Zemana doprovodili i zleva finančník Pavel Tykač a hokejista Jaromír Jágr.
Zemana doprovodili (zprava) jeho poradce Martin Nejedlý, bývalý fotbalista...

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka mají být hlavním tématem setkání prezidentů například české investice v Číně. Zeman je podle něj chce podpořit, hovořit chce ale také o čínských investicích v České republice. Zmínil například formu PPP projektů, do kterých se zapojují soukromí investoři. Premiér Andrej Babiš nedávno navrhnul, aby čínské firmy tímto způsobem postavily úseky dálnice D3 vedoucí z Prahy na České Budějovice. 

Zeman mluvil v Číně krátce s Putinem. Setkali se neformálně během summitu o Hedvábné stezce

Zeman českým novinářům řekl, že setkání s čínským prezidentem bylo velmi přátelské. Si mu ukázal fotografie rozkvetlé jabloně, kterou mu Zeman při jedné z předchozích návštěv daroval. „Probírali jsme fakt, že v některých případech jak vůči Evropské unii, tak vůči Číně dochází k celní válce a shodli jsme se na kritice protekcionismu,“ řekl. Dodal, že se zaměřili na bilaterální vztahy. „Snažili jsme se odstranit některé překážky, které v těchto vztazích existují. Myslím, že se nám to podařilo,“ poznamenal. Český prezident se také zasazoval o to, aby čínský projekt nové Hedvábné stezky vedl přes ČR. Vysokorychlostní železnice by podle něj mohla podstatně zkrátit dobu přepravy a snížit přepravní náklady.

V české prezidentské delegaci byl také Tykač, jehož energetická skupina Sev.en Energy v neděli v Pekingu uzavřela dohodu s firmou China Huaneng Group, jednou z nejvýznamnějších čínských energetických společností.

Na závěr přijetí v pekingské Velké síni lidu končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková podepsala dvě memoranda. Jedno počítá se vznikem nové pobočky agentury CzechTrade, druhé aktualizuje seznam bilaterálních projektů obou zemí v rámci projektu nové Hedvábné stezky.

Česko je v názoru na Huawei servilní

Česká republika by podle prezidenta Miloše Zemana neměla být jediná země Evropské unie, která v kauze Huawei vystupuje razantně a servilně. Věří v lepší vztahy s firmou, řekl v Pekingu českým novinářům. Vedení firmy ujistil svojí osobní solidaritou. USA už dříve obvinily Huawei, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Koncem loňského roku před technologiemi Huawei varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Zeman se setkal se šéfem Huawei. Firmě, která podle Západu představuje bezpečnostní riziko, vyjádřil solidaritu

Zeman nechal novinářům rozdat mapu Evropy s vyznačenými státy, které se v Evropě vyslovují vůči Huawei pozitivně a které negativně. „Uvnitř Evropy je takový vzteklý červený kousek, to je země, která je proti Huawei,“ řekl Zeman na adresu České republiky.

Polsko podle něj ve svém postoji váhá. „Všechny ostatní země postupně přešly na stranu Huawei. Myslím si, že není dobré, když jsme jediná země Evropské unie, která takto razantně, a řekl bych servilně, vystupuje,“ řekl. V této souvislosti jako další „servilitu“ připomněl kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, kterého Česká republika vydala do Spojených států kvůli krádeži dat z více než 167 milionů účtů mezinárodní sociální sítě LinkedIn a desítek milionů účtů dalších firem. Zároveň o vydání Nikulina požádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80 000 korun). 

Demokratizace má probíhat postupně

Zeman v souvislosti s 30. výročím potlačení studentských nepokojů v Číně mluvil i o procesu demokratizace, která má podle něj probíhat krok za krokem. Pokud by došlo v Číně k chaosu a k její dezintegraci, mohlo by to znamenat výraznou destabilitu. Zeman to uvedl v Pekingu na závěr své návštěvy Číny.

Svět si na začátku června připomene 30 let od krvavého potlačení protestů na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v Pekingu. Přímým podnětem k jejich konání byla smrt bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Číny Chu Jao-panga 15. dubna 1989. V noci ze 3. na 4. června 1989 armáda zlikvidovala týdny trvající masové demonstrace studentů žádajících demokratizaci země. Při zásahu zahynulo nejméně 1300 lidí, podle neoficiálních informací možná až čtyřnásobek.

Zeman na otázku, jak před 30 lety vnímal snahy o reformní proces v Číně a jak se na události dívá s odstupem času, odpověděl, že člověk s odstupem času často své názory mění. „Čína je veliká země a kdyby došlo k chaosu a k dezintegraci Číny, tak by to mohlo znamenat výraznou destabilitu. Zastávám názor, že demokratizace má probíhat krok po kroku po etapách,“ řekl. Pokud by podle něj probíhala skokem, může vést i k tomu, že by se různé násilné revoluční akty přenesly do provincií. V té souvislosti poukázal na dění v Libyi a v Iráku po intervenci západních států.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč