Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemana přivítali s nesouhlasnými transparenty. Teď musí na policii

Demonstranti proti Zemanovi dorazili letos v březnu do Bochova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti proti Zemanovi dorazili letos v březnu do Bochova | foto: Václav ŠlaufMAFRA

OSTROV NAD OHŘÍ „Zeman je gentleman, podepsán Adolf Hitler“, zněl jeden z transparentů, s nimiž odpůrci dorazili na setkání hlavy státu s obyvateli Bochova zkraje letošního března. O dva týdny později jim ve schránkách přistála pozvánka od policie, aby se dostavili k podání vysvětlení. Policisté chtějí prověřit, zda během akce neporušili zákon. Problémem prý může být nevhodný nápis nebo stání na určitém místě.

Skupina přibližně deseti lidí proti Zemanovi protestovala během jeho návštěvy Karlovarského kraje. Přinesli s sebou několik transparentů, vedle výše zmíněného narážejícího na marné hradní hledání textu Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky i ceduli s hlavou státu vyobrazenou jako indián v rudých trenýrkách s textem Náčelník Milošů Rudý Gentleman či s nápisem Sbohem gentlemane.

Došlo i na potyčku s jedním z prezidentových příznivců, přítomní policisté pak protestující legitimovali a minulý týden si je předvolali na stanici v Ostrově nad Ohří.

„Podání vysvětlení je důležité právě proto, že je nutné zjistit, zda došlo k protiprávnímu jednání a kdo je pachatelem bez rozdílu, na které straně se případný pachatel nachází,“ řekla serveru Lidovky.cz karlovarská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Dopustili se přestupku?

Policie má podle ní podezření, že protestující se dopustili přestupku proti veřejnému pořádku. „Stát s transparentem na ulici jistě není obecně protiprávní. Mohou však nastat okolnosti, které protiprávnost takového jednaní mohou způsobit, např. nevhodný text na transparentu, či zdržování se na určeném místě,“ vysvětlila Böhmová.

Ostrovští policisté si podle mluvčí pozvali jak odpůrce, tak zastánce Zemana. Kolik přesně neuvedla. „Bližší informace k probíhajícímu šetření prozatím nebudeme sdělovat,“ odmítla mluvčí uvést podrobnosti.

Příznivce nelegitimovali

Poměrně kuriózně zní i policejní vysvětlení, proč při příjezdu prezidenta na místě legitimovala jen odpůrce Zemana, zatímco jeho příznivce nechala být. „Jedná se o místní občany, které policisté osobně znají,“ uvedla mluvčí.

Zeman nakonec protestující pozval na plánovanou debatu v bochovském kulturním domě, během níž si do nich neopomněl rýpnout. „Zatím je tady nějak nevidím, asi nám chudáci utekli a šli pobírat sociální dávky,“ uvedl prezident na adresu oponentů.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...