Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova kampaň měla stát tři miliony. Vyšla na desetinásobek

Nově zvolený prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA- Jan Zátorský

PRAHA Část financí na zaplacení výdajů z předvolební kampaně na volební účet Miloše Zemana teprve přibude. Jeho tým dohodl se sponzory, že některé částky poskytnou až po druhém kole přímé volby hlavy státu. Náklady na předvolební kampaň vítěze prezidentského klání mohou dosáhnout výše 30 milionů korun, řekl předseda Strany práv občanů - zemanovců a šéf Zemanovy kampaně Vratislav Mynář. Zemanův tým prozatím z transparentního účtu zaplatil zhruba 12 milionů korun.

Zeman přišel na "trik, díky kterému si zajistil peníze na prezidentskou kampaň, aniž by musel před volbou přiznat jejich původ". Na fakt, že některé finance přijdou na Zemanův volební účet až po jeho vítězství ve volbě hlavy státu, upozornil server Aktuálně.cz.

Podezřelý sponzor
"Nemáme v žádném případě žádné milionové nebo desetimilionové sponzory. Nám to chodí od sponzorů, se kterými dlouhodobě komunikujeme a spolupracujeme. A věřte, že mezi nimi není žádný podezřelý sponzor," řekl Mynář.

Zemanův blízký spolupracovník nicméně odmítl jména sponzorů zveřejnit. Zdůvodnil to obavou, že by přílišný zájem médií mohl vést sponzory k rozhodnutí peníze na proplacení faktur z předvolební kampaně nakonec neposkytnout.

Předseda SPOZ Vratislav Mynář přichází 1. února do kanceláře nastupujícího prezidenta Miloše Zemana

Mynář nepovažuje za problém, že část financí od dárců přijde na účet prezidentské kampaně až po volbě. Není "fér" zatěžovat sponzory požadavkem, aby zaslali svůj peněžní dar v prosinci, když volební tým bude prostředky potřebovat třeba až za dva měsíce, uvedl.

Náklady na kampaň podle něj mohou v konečném součtu dosáhnout k 25 až 30 milionům korun. Prozatím z volebního účtu odešlo asi 12 milionů. "Takže já pevně věřím, že veškeré informace, kde uděláme tlustou čáru, kolik to stálo, můžeme mít někdy na konci února," dodal Mynář. Ovšem sám Zeman prohlašoval, že jeho kampaň bude stát zhruba tři miliony. Nyní se cena vyšplhala na desetinásobek.

ROZHOVOR

Již v průběhu prezidentské kampaně média upozorňovala na nesrovnalosti na Zemanově transparentním účtu. Část prostředků totiž získal od anonymních dárců. Zemanův tým některá jména později doplnil.

Transparentní volební účet si podle zákona o přímé volbě hlavy státu musí zřídit každý prezidentský kandidát. Prostřednictvím konta se uskutečňují veškeré finanční operace, jimiž se financuje volební kampaň. Peníze na účtu uložené mohou kandidáti použít pouze pro předvolební kampaň.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.