11. března 2017 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemana může porazit Babišův tah, míní sociolog Herzmann

Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Politiku v Evropě opanovali spíše politici-úředníci než skuteční lídři. „Když by došlo k přímému střetu, tito úředníci proti přirozeným lídrům prakticky nemají šanci,“ vysvětluje příčiny složitého hledání adeptů na Hrad sociolog Jan Herzmann, specialista na volební výzkumy. Rozhovor s ním pro sobotní LN připravil Tomáš Tománek.

Sociolog Jan Herzmann, specialista na volební výzkumy

Sociolog Jan Herzmann, specialista na volební výzkumy

LN: Překvapilo vás prezidentovo rozhodnutí?
Nepřekvapilo mě to ani v nejmenším. Už jsem si delší dobu myslel, že Miloš Zeman směřuje k tomu typu rozhodnutí. A když oznámil, že cosi oznámí nejprve svým přátelům a potom svolá tiskovou konferenci, říkal jsem si, to je tak velká dělostřelecká příprava v oblasti PR, že to skutečně musí být ohlášení kandidatury.

LN: Co vás utvrzovalo, že se rozhodne obhajovat?
Celkově aktivita Miloše Zemana. Objíždí, teď již tuším počtvrté, republiku – její jednotlivé kraje. To, že aktivně komentuje dění ve státě, chystá se na zahraniční cestu do Spojených států. Všechny tyhle prvky ukazují, že se dívá dále do budoucnosti a že horizont, v kterém uvažuje, není omezený březnem 2018.

LN: Co to znamená pro volbu?
Myslím, že prakticky všichni s tím počítali. Takže rozhodně to není žádný zlom. Ale je to ohromně důležitý prvek, protože se potvrdilo, že v té hře bude jeden mimořádně silný hráč, který má na své straně prakticky všechny trumfy. A bude obtížné ho porazit. To podle mého soudu znamená, že se sníží počet kandidátů v prezidentské volbě. Mnoho lidí, kteří by o ­možnosti kandidovat uvažovali, kdyby Miloš Zeman nebyl jejich soupeřem, si řekne, že jejich šance dostat se do druhého kola je minimální. Myslím si, že teď se skutečně povede boj o to, kdo postoupí proti Zemanovi do druhého kola. Zdá se mi, že boj o vítězství v prvním kole nemá příliš favoritů než právě Miloše Zemana.

LN: Jaký kandidát má proti němu šanci?
Začnu negativně, tedy tím, jaký kandidát proti němu šanci nemá. Myslím si, že nemá šanci někdo, kdo bude hodně podobný jako Miloš Zeman. Jakási jeho kopie. A nemá šanci také ten, kdo postaví svoji kampaň na zásadní kritice současné hlavy státu. Ten první proto, že typ voličů, kteří chtějí prezidenta tohoto druhu, svého favorita už má. Tito lidé nemají důvod volit kopii, když mají k dispozici originál. Druhý typ kandidáta nemá šanci proto, že takový člověk by semknul příznivce Miloše Zemana a přiměl by je, aby svého favorita aktivně podporovali. Jediná šance k porážce současného prezidenta vede přes to, aspoň trochu oslabit tábor jeho příznivců, malinko ho rozdrolit a získat i část jeho voličů na svoji stranu.

LN Co Zemanův krok znamená pro ČSSD?
Pro sjezd znamená potvrzení toho, že prozemanovská část sociální demokracie se může v prezidentské volbě s klidem soustředit na to, co dávno chtěla. To jest potvrdit znovu Miloše Zemana ve funkci prezidenta. Pro pana předsedu (Bohuslava) Sobotku to není úplně dobrá zpráva, protože rozpor mezi nimi (míněno Sobotkou a Zemanem – pozn. red.) je známý, zřetelný a dlouhodobý. Kdyby Zeman ve čtvrtek oznámil, že kandidovat nebude, kritici pana Sobotky uvnitř strany by trochu oslabili a jeho pozice by byla silnější.

LN Naopak lídr ANO Andrej Babiš se se Zemanem v průběhu volebního období sblížil. Jak jejich vztahy ovlivní prezidentská volba?
Myslím si, že pro pana Babiše je to docela složitá situace. Protože na jedné straně pravděpodobně uvažuje o tom, že když vyhraje volby, bude potřebovat podporu prezidenta, aby ho pověřil sestavením vlády a jmenoval premiérem. Což se zdá, že by Miloš Zeman mohl udělat, takže v zásadě by Babiš měl mít zájem ho podporovat. Ale na druhé straně si je vědom, že subjekt, který má ambici vyhrát parlamentní volby, by měl mít také ambici generovat svého kandidáta na post prezidenta. Kdyby to ale hnutí udělalo, vlastně vstupuje do střetu s Milošem Zemanem. A to je opravdu složitá strategická úloha, kterou bude muset ANO vyřešit. A protože v ní má pan Babiš klíčové slovo, je to úloha hlavně pro něj. A já mu to nezávidím.

LN Měl by ve volbě šanci uspět Martin Stropnický z ANO?
Na začátku jsem říkal, jaký typ kandidáta by mohl uspět. Aspoň k tomu postupu do druhého kola a tam potom, i když je to trošku loterie, Miloše Zemana porazit. Myslím si, že hnutí ANO disponuje nejméně dvěma osobnostmi, které do toho modelu spadají. Jedním je pan Stropnický, druhá je paní eurokomisařka Věra Jourová. Bez ohledu na to, jestli chtějí, nebo nechtějí kandidovat či jestli je tím hnutí pověří, je to typologicky ten druh kandidáta, který by mohl v souboji s nynější hlavou státu uspět.

Najdete na Lidovky.cz