10. května 2017 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova manželka se sešla s Kajínkem. Prezident uvažuje o udělení milosti

JABLONEC NAD NISOU Při své dubnové návštěvě Čáslavi se prezident Miloš Zeman vyjádřil, že zvažuje udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, který je odsouzen na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Jeho žena Ivana Zemanová ve středu trestance navštívila ve věznici v Rýnovicích. Původně variantu omilostnění prezident důrazně odmítal, jeho náhlou změnu názoru považují advokáti za populismus. Kajínek strávil ve vězení již více než 20 let.

Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což ale podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám. Zeman se již v roce 2013 vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. Loni uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis, ale tehdy ještě říkal, že milost Kajínkovi nedá.

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a soudy viní z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. V případu se objevily nesrovnalosti i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování Kajínkovy kauzy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz