Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova podpora nepomohla. Mynář s Nejedlým ve Zlínském kraji zcela propadli

Zleva: Nejedlý a Mynář na souboji na Euru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Nejedlý a Mynář na souboji na Euru. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Těsně před volbami vyrazil do Zlínského kraje prezident Miloš Zeman. Ale ani jeho přítomnost nepomohla straně, za níž kandidovali jeho nejvěrnější spolupracovníci Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. SPO ve volbách ve Zlínském kraji zcela pohořela, získala 2,2 procenta a na hejtmanství končí.

Výsledky voleb ve Zlínském kraji najdete ZDE:

Strana práv občanů (SPO) ve Zlínském kraji obhajovala z předchozích voleb čtyři zastupitelské mandáty. Po sečtení hlasů se ale krčí téměř na samotném dnu. Přízeň jí vyslovila pouze dvě procenta voličů, což znamená, že partaj, která dříve nesla prezidentovo jméno v názvu, v zastupitelstvu nemá žádného člena. Při volební účasti 38,50 procenta získala SPO 2,20 procenta hlasů, což znamenalo, že jí hlas dalo 4 017 voličů.

Přestože těsně před volbami kraj navštívil prezident Miloš Zeman a nezúčastnil se tak ani vzpomínky na zesnulého předchůdce Václava Havla, jehož nedožité 80. narozeniny si Česko a svět připomnělo ve středu, voliči jeho věrným uštědřili výprask.

Čísla pro SPO ve Zlínském kraji jsou žalostná.

Vratislav Mynář, hradní kancléř a šéf SPO v kraji, obdržel 312 hlasů. Lze jen hádat, zda se na jeho výsledku podepsaly i starší problémy. Národní bezpečnostní úřad totiž kancléři odmítl udělit bezpečnostní prověrku. Prezidentovi Zemanovi zatím tento problém nevadí. Právě Zeman v minulosti uvedl, že pokud Mynář prověrku nezíská, nebude na Hradě jako kancléř dále působit.

Martin Nejedlý, prezidentův poradce, obdržel 46 hlasů. A s Nejedlým se pro změnu pojí kauza ohledně jeho životopisu, který několik let tají. Lidové noviny si v roce 2013 vyžádaly životopis Nejedlého. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím jej měla redakce obdržet do 15 dnů. Životopisné údaje Nejedlého však dosud veřejnost neviděla. Co tedy dělal před rokem 1989, nebo jeho obchodní vazby na bývalý SSSR zůstávají tajemstvím.

Vladimír Kruliš, zaměstnanec Hradu, lídr SPO v kraji zaujal 385 voličů. Lídr SPO v kraji Vladimír Kruliš odmítl, že by se negativně projevilo to, že na kandidátce byli zaměstnanci Hradu. „V tomhle to rozhodně nebylo,“ řekl. Krajské vedení strany by se podle něj měnit nemělo. „Mám v krajského předsedu (Mynáře) obrovskou důvěru. Za neúspěch spíš můžu já, byl jsem lídrem,“ uzavřel Kruliš.

OHLASY NA VOLBY NA SERVERU LIDOVKY.CZ:

Zemanovu předvolební intervenci kritizovali někteří politici. „Je to jasná podpora SPO. Prezident ví, že ve Zlínském kraji má jako v jednom z mála krajů šanci uspět,“ vyjádřil se ́jeden ze členů zastupitelstva a předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Doufali, že občané pochopí

Stranu práv občanů (SPO) výsledek krajských voleb zklamal. „Čekali jsme, že se přes pět procent dostaneme,“ řekl končící náměstek hejtmana pro zdravotnictví a dvojka kandidátky strany Lubomír Nečas. SPO tvořila koalici s ČSSD a KSČM. Zatímco SPO v zastupitelstvu neusedne vůbec, ČSSD ztratila šest a KSČM čtyři mandáty.

„Měli jsme kvalitní kandidáty. Doufali jsme, že to občané pochopí,“ uvedl Nečas. Straně podle něj uškodilo, že na kandidátce kvůli věku a zdravotním potížím už nebyl senátor František Čuba, který SPO v minulých volbách v roce 2012 pomohl k výsledku 7,21 procenta a ke čtyřem mandátům.

Nečas připomněl i nástup nových stran a hnutí. ANO skončilo ziskem osmi mandátů druhé, v zastupitelstvu usednou i čtyři zástupci koalice Soukromníků a Svobodných a dva zastupitelé za hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD).

Právě s SPD SPO utvořila ve většině krajů koalici, která se dostala do většiny zastupitelstev.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÁ PODPORA PRO PRACOVNÍKY MONTÁŽE (35 - 40.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč