Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova vláda přijímání migrantů z Kosova projednávala. Prezident v ČT 14x nemluvil pravdu, Drahoš 3x

Miloš Zeman během prezidentské debaty v Rudolfinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman během prezidentské debaty v Rudolfinu. | foto: Česká televize

PRAHA Ve čtvrteční debatě prezidentských kandidátů v České televizi pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz. Zeman řekl 52 faktických výroků, z toho jich 14 server vyhodnotil jako nepravdu. Druhý kandidát Jiří Drahoš měl 38 faktických výroků, z toho tři nepravdivé.

Zeman podle Demagogu nemluvil pravdu například když tvrdil, že jeho vláda neprojednávala v roce 1999 přijímání migrantů z Kosova. Nepravdivé byly podle serveru třeba i výroky o tom, že za pět let působení na Hradě nikomu neudělil abolici, nebo že twitterový účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je jeho soukromou záležitostí. Vedle 14 nepravd označil Demagog.cz pět Zemanových výroků za závádějící a osm se jich nepodařilo ověřit.

Drahoš se prý mýlil například v tvrzení, že vláda Miloše Zemana nabídla v roce 1999 muslimům z Kosova pět tisíc míst v České republice. „(Ministr zahraničí Jan) Kavan zde, ostatně stejně jako celá vláda, ovšem tento počet nenabídl. Pouze mluvil, že tento počet nejde vyloučit, dodal, že je to předčasné. V Kavanově prohlášení šlo o horní variantu, konkrétně mluvil o možném rozsahu v řádu dva až pět tisíc,“ uvedl server. Pět Drahošových výroků se mu nepodařilo ověřit.

Paralelní prezidentské světy


Jako nepravdivý Demagog uvedl i argument Drahoše, který tvrdil, že je-li policista z něčeho podezřelý, je postaven mimo službu, Drahoš navíc toto tvrzení postavil jako argument pro situaci, kdy by podle něj stejné podezření nemělo projít ani premiérovi. Pro policisty to ovšem platí pouze v případech,  kdy „by jeho setrvání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jeho jednání,“ píše Demagog.

Miloš Zeman a Jiří Drahoš si po příchodu do Rudolfina třesou rukou.
Miloš Zeman přijíždí do Rudolfina na prezidentskou debatu.

101 podpisů a presumpce neviny

Za nepravdivý označil Demagog Zemanovo tvrzení, že svůj názor na požadavek 101 podpisů při druhém jmenování Andreje Babiše nezměnil. Podle serveru se od Zemanova původního výroku z desátého ledna nezměnily podmínky a prezident si pouze pozměnil scénář. 

Podobně chybný hodnotí server tvrzení Zemana, že presumpci viny pro politiky obhajoval před deseti, ne-li patnácti lety. Miloš Zeman přitom o nutnosti presumpce viny u politika hovořil pro Blesk v červnu roku 2013.  „U politika ale platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření,“ řekl tehdy Blesku Zeman.

Kdo lépe zvládl druhý televizní duel?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:002. února 2018. Anketa je uzavřena.

Jiří Drahoš.6618
Miloš Zeman.4653

Zeman také podle Demagogu neříkal pravdu, když během debaty tvrdil, že za dobu svého působení neudělil žádnou abolici. Tu podle serveru totiž udělil jednomu muži 27. září 2016, protože díky poškození mozku a duševní nemoci nebyl schopen chápat, proč je trestně stíhán. 

Ovčáčkův Twitter není soukromý účet

Server označil za nepravdivé také Zemanovo tvrzení o twitterovém účtu Jiřího Ovčáčka. Mluvčí Hradu podle prezidentových slov na Twitteru působí jako občan a soukromá osoba. 

Na Ovčáčkově účtu se přitom nachází odkaz i na oficiální stránky hradu. Podle Mynáře i Ovčáčka navíc jakási rámcová dohoda o prezentování Zemanových názorů mezi mluvčím a prezidentem existuje.

V úterní debatě na TV Prima Zeman sdělil 28 faktických výroků. Nepravdivých bylo podle serveru sedm, zavádějící tři, neověřitelné dva. Drahoš řekl 14 faktických výroků, pravdu neměl dvakrát. V neděli na Nově byl pouze Miloš Zeman, z 32 jeho faktických výroků označil server jako nepravdu devět z nich, deset bylo zavádějících a dva neověřitelné.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...