Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

‚Zemanova tradiční taktika? Sebere věci, které se dají nalézt na ulici a které mu pomohou‘

Česko

  7:07
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se zastal sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila stíhaného za podplácení. Při návštěvě Olomouckého kraje mluvil o presumpci neviny i pro politiky. Jenže před třemi lety, v souvislosti s kauzou Nagyová-Nečas, tvrdila hlava státu pravý opak.

Miloš Zeman foto: Marek Podhora, MAFRA

Není to poprvé, kdy Miloš Zeman zcela popřel svá starší tvrzení. Politologa Pavla Šaradína však změny Zemanových názorů nepřekvapují.

Lidovky.cz: Prezident Zeman v souvislosti s obviněním Jiřího Rozbořila hovořil o presumpci neviny a „nezdaněných kabelkách“ Jany Nečasové. Před třemi lety právě při kauze tehdejšího premiéra Petra Nečase se ale nechal slyšet, že „u politika platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření.“ Proč takový názorový obrat?
Není tak překvapivý. Od toho roku 2013 se změnila celá řada věcí. Případ Nagyové-Nečasové neměl reálné výsledky a navíc je tu celá řada dalších věcí, která nedopadla tak, jak k nim média a někteří politici přistupovali. Nejznámější je případ Věry Jourové, která skončila ve vazbě a pak se ukázalo, že ten případ byl zcela vymyšlený. Dokážu si představit, že to byly i tyhle věci, které hrály roli ve přehodnocení prezidentova názoru.

Zeman vyzdvihl presumpci neviny před stíhaným hejtmanem. Tři roky zpět tvrdil opak

Lidovky.cz: Hejtman Rozbořil odmítl odstoupit i přes přání premiéra Bohuslava Sobotky. Rozbořila podrželo i krajské vedení strany. Může podpora Rozbořila být zároveň dalším políčkem prezidenta premiérovi?
Spíš si myslím, že nejde ani tak o rozpor s premiérem jako o to, že na řadu věcí mají Zeman s Rozbořilem stejný pohled, znají se už dlouho, odtud podle mě ta podpora.

Lidovky.cz: V dubnu navštívil prezident kontroverzní Čapí hnízdo Andreje Babiše. Ministr financí čelí nařčení z dotačního podvodu, stavbu prošetřuje i evropský OLAF. Z řad ČSSD přišla kritika, poslanec Richard Dolejš uvedl, že prezident nepočkal na závěry vyšetřování a ministra v kauze pokryl vlastním tělem.
Když byl v roce 1998 Zeman premiérem, vyhlásil Akci Čisté ruce, kdy podobné propojení byznysu a politiky kritizoval. Politicky citlivější by proto asi bylo, kdyby do kauzy Čapího hnízda nevstupoval tak, jak to svou návštěvou udělal. Na druhou stranu prezident místo jen navštívil a nijak nekomentoval. Jeho návštěva tak může být interpretována různě.

Lidovky.cz: Prezident se nechal slyšet, že politici ani novináři by si neměli hrát na soudce. Zároveň však svými výroky o „nezdaněných kabelkách“ zpochybňuje práci státních zástupců v dosud neuzavřené kauze.
Nevím, jestli se takto vyjádřil automaticky, nebo byl na to dotázán, ale výroky o kabelkách určitě nejsou v tomto kontextu pozitivní. Buď nebudeme vůbec komentovat práci jednotlivých oddělených složek moci, nebo je budeme hodnotit. Otázka je, co je horší a co je lepší. Osobně si myslím, že žádná z těch složek by neměla zůstat bez kritiky. Z úst ústavního představitele to ale nejšťastnější není.

Zeman: Migranti nepřicházejí za prací, ale za sociálními dávkami

Lidovky.cz: Časté návštěvy prezidenta v krajích se dají také považovat za prezidentskou předvolební kampaň. V Olomouckém kraji se v Černotíně prezident opět vrátil k tématu uprchlíků. Uvedl, že muslimové by nechtěli pracovat, ale chtěli by sociální dávky. Je tohle opravdu krajské téma, které občany Olomoucka trápí?
Návštěvy jsou jediným způsobem, jak být ve styku s občany a zjistit, jaké jsou mezi lidmi nálady, kterých jako dobrý stratég dokázal vždy dobře využívat. V roce 1998 onou Akcí Čisté ruce reagoval na nálady po privatizaci spojované s korupcí. V tomhle je Zeman konzistentní a pokud vycítí, že se lidé cítí ohrožení, nastaví společnosti takové zrcadlo. Je to samozřejmě i příprava zázemí pro nadcházející přímou volbu prezidenta. Během Zemanova funkčního období je to jeho už třetí návštěva v kraji. I tentokrát navštívil řadu významných podniků a zaměstnavatelů v kraji. Které jsou úspěšné i v zahraničí. To se ale do médií příliš nedostává, ta spíše vypíchnou jeho slova o uprchlících. Přitom je to Zemanova tradiční taktika, sebrat věci, které se dají nalézt na ulici, aby mu pomohly dostat se do druhého funkčního období.

Lidovky.cz: V Praze jste se ve čtvrtek zúčastnil konference na téma zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Zatímco důvěra občanů v starosty se pohybuje okolo 60 procent, hejtmanům věří jen dvě pětiny lidí. Pomohla by k získání důvěry přímá volba hejtmanů? Je pro české prostředí vhodná?
Jsem zastáncem přímé volby, ale samozřejmě nevíme jak ten zákon bude vypadat. Vhodnější by byla u starostů v menších obcích, kde se lidé dobře znají, ale ve velkých anonymních městech a v krajích to nepovažuji za příliš šťastné. Ta míra důvěry je logická, věříme tomu, co je nám bližší.

Autor: