Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební klip SPOZ narazil. V rozporu se zákonem v něm vystupuje policista

Česko

  6:00aktualizováno  9:02
PRAHA - Nový předvolební spot Zemanovců patrně porušuje zákon. Na podporu strany v něm totiž vystupuje policista v uniformě, přestože podle zákona nesmí příslušníci policie za politická uskupení veřejně lobbovat. Zemanovci sice přiznali, že v klipu vystupuje jen herec v uniformě, přesto se na ně skutečná policie zaměří. Ta totiž šetří, zda nedošlo ke zneužití služebního stejnokroje.

Policista vystupující v předvolební klipu SPOZ foto: Reprofoto

Videoklip Zemanovců je na internetu ke shlédnutí teprve od úterý. Jeho děj je jednoduchý. Promlouvá v něm několik lidí různého věku, kteří vysvětlují, proč půjdou k volbám. "Protože chci, aby se všechny zlodějiny došetřily," vysvětluje ve spotu svůj důvod i policista v uniformě stojící před blikajícím vozem.

Co říká zákon

Zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sbor

§ 47
(1) Příslušník nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí ani vykonávat činnost v jejich prospěch; volební právo příslušníka tím není dotčeno.

A právě tato část je z pohledu zákona problematická. "Jakékoli propojení policisty s jakoukoli politickou stranou je nepřípustné," reagovala na videoklip mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková. Výslovně to zakazuje zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Spot proto podle mluvčí nyní prověřují policisté z odboru Vnitřní kontroly.

Zemanovci však odmítají, že by v klipu došlo k porušení zákona. Jak totiž strana po dotazu serveru Lidovky.cz přiznala, žádný skutečný policista je nepodpořil. "Nejedná se o policistu, jedná se pouze o kostým - ten, jak vidíte, není platný - nemá prvky, které musí uniforma obsahovat," uvedl mluvčí strany Vladimír Kruliš.

Zneužití stejnokroje?

Nekompletnost policejní uniformy potvrdila i policejní mluvčí. "Člověk, který vypadá na první pohled jako policista, není označen vůbec žádnými identifikačními znaky, které máme povinné. Nemá služební odznak ani třeba výložky na košili," uvedla Ježková.

Přesto podle ní strana nemusí být z obliga. Běžný občan toto na první pohled nemusí rozpoznat, proto bude policie vznik videoklipu vyšetřovat. "Mohlo by se jednat o zneužití služebního stejnokroje," řekla serveru Lidovky.cz Ježková. "Nemůžeme proto vyloučit ani to, že se policisté spojí s autory videoklipu a budou chtít podat vysvětlení," doplnila mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

"V žádném aspektu jsme neporušili jakýkoliv platný zákon," trvá však na svém strana. Mluvčí Kruliš zároveň zdůraznil, že přestože v klipu nevystupuje skutečný policista, neznamená to, že by všichni aktéři v klipu byli profesionální herci. "Jsou to členové a sympatizanti SPOZ - nenajímáme si agentury, ani herce," uvedl Kruliš.

Podívejte se na volební klip Zemanovců:


Předvolební videoklip Zemanovců je krátký, trvá půl minuty. A i v něm strana vsadila na osvědčený slogan, kterým se voliče snaží oslovit už měsíce skrze billboardy: Zastavili jsme Kalouska!

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!