14. prosince 2012 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo platí Zemanovu kampaň? Exekutor i směnárník

Miloš Zeman při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při rozhovoru pro LN | foto: MAFRA - Jan Zatorsky

PRAHA Operní pěvkyně, lékařka, soudní exekutor nebo ředitel sítě směnáren. Server Lidovky.cz ověřoval identitu nejnovějších sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana. Jeho volební tým informace k dárcům neposkytl - přestože se Zemanovci před pár dny ocitli v podezření, že uváděli falešné sponzory.

Jméno, příjmení, případně ještě titul. Pouze dvě až tři položky lze vyčíst o jednotlivých finančních dárcích Miloše Zemana z jeho transparentního účtu. A ani po opakované výzvě jeho kancelář bližší údaje k jednotlivým donátorům nedodala.

Jsou to přitom tři týdny, co Strana práv občanů Zemanovci čelila podezření, že v oficiální zprávě z roku 2010 uváděla falešné dárce. Některé z uvedených osob totiž deníku MF Dnes řekli, že straně nikdy peníze nedali - VÍCE ČTĚTE ZDE.  

Práce pro detektiva

Server Lidovky.cz se proto pokusil spojit jména zapsaná v transparentním účtu s konkrétními osobami, které Zemanovi zaslaly peníze, aby bylo jasné, kdo kampaň financuje.

Výsledky nejnovějšího průzkumu:

Tak například Iva Floriánová, uvedená u příspěvku 150 tisíc korun, je lékařkou v brněnské fakultní nemocnice. "Chtěla jsem ho podpořit, protože si myslím, že by mi jako prezident nejlépe vyhovoval," přihlásila se k finančnímu příspěvku.

Zemana podpořila také operní zpěvačka Alena Medková. "Nemáme co skrývat," potvrdil finanční dar 50 tisíc korun její manžel Miroslav Smolák. Po telefonu však nechtěl podporu bývalého premiéra jakkoli komentovat.

Financování kampaně

Zemanův tým zkraje září informoval, že výdaje na podporu kandidatury přesáhly tři miliony korun. Transparentní účet však v tu dobu vykazoval příjmy ve výši jediného milionu. „Moje předchozí část kampaně byla kryta ze státního příspěvku Strany práv občanů, což zákon umožňuje,“ namítl v rozhovoru pro LN Zeman.

S jeho postojem se však zdaleka všichni neshodnou. Třeba ústavní právník Jan Kysela opakovaně zpochybnil takový přístup. Na účtu se podle něj měly objevit i tyto peníze.

Přesně čtvrt milionu korun pak, jak sám potvrdil, zaslal na Zemanův účet i soudní exekutor Jiří Král. "Ale co se týče toho proč, to je věcí svobodné úvahy každého občana České republiky, který má právo se k tomu nevyjadřovat," uvedl stručně Král.

Akcionář se sídlem na Kypru

Ke sponzorskému daru se přihlásil i Tomáš Rosenbreyer, člen představenstva firmy Adast. "Měl jsem pocit, že je to potřeba udělat, tak jsem to udělal. Ale po telefonu k tomu nebudu víc vykládat," reagoval na přímý dotaz. Není to poprvé, co Rosenbreyer Zemana podpořil. V roce 2010 podepsal darovací smlouvy v hodnotě mimimálně 600 tisíc korun s tehdy vznikající Stranou práv občanů Zemanovci.

Podobných "dlouhodobých" sponzorů je na transparentním účtu "důchodce z Vysočiny" více. Například advokát Jiří Jestřáb, který Zemanovi nedávno poslal 200 tisíc, už před dvěma lety zaslal jeho straně obdobnou sumu. Marek Doležal, ředitel sítě směnáren Cash Point, zaslal prezidentskému kandidátovi 85 tisíc. Už před dvěma lety ale podpořil Zemanovce částkou půl milionu korun.

Kyperský sponzor

A také jeden z největších dárců, firma Sigma Group, není ve sponzorování Zemana nováčkem. Zatímco straně už dříve zaslala sto tisíc korun, na prezidentskou kampaň přispěla sumou ve čtyřnásobné výši. Firmu zastupuje předseda představenstva Milan Šimonovský, má anonymní akcie na majitele, přičemž jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku firma TZ Stones Mining Limited se sídlem na Kypru.

Identita dalších sponzorů, kteří v posledních dnech na kampaň věnovali částky v řádu deseti až sta tisíců, je stále neověřená. Sám Zeman však nemá obavy, že by mu otazníky kolem financování jeho kampaně mohly nějak uškodit u veřejnosti. Jak uvedl v rozhovoru pro LN, veškeré údaje o financování kampaně, potažmo strany budou uvedeny ve zprávě pro sněmovnu, kterou musí jednotliví kandidáti předložit po prezidentských volbách.

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!