Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova blahopřání z čela EU. Ke znovuzvolení mu pogratulovali Juncker i Tusk

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

BRUSEL Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pogratuloval prezidentovi Miloši Zemanovi ke znovuzvolení do funkce a těší se na pokračování dobré spolupráce s ním. Novinářům to dnes řekl mluvčí komise Margaritis Schinas. Juncker v dopise zdůraznil potřebu budovat mosty mezi zeměmi i uvnitř nich. Ke znovuzvolení Zemanovi popřál i předseda Evropské rady Donald Tusk, který mimo jiné předsedá vrcholným unijním schůzkám.

„Věřím, že vaše země bude dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ napsal Tusk. Je to podle něj důležité právě v době, kdy se Evropská rada snaží lépe odpovídat na obavy občanů unie a začíná si určovat nové priority práce pro období po roce 2020. „Přeji Vám mnoho úspěchů a těším se na spolupráci,“ zakončil větou v češtině Tusk svůj jinak anglicky psaný dopis.

„Ve stále polarizovanějším a komplexnějším světě je třeba budovat mosty mezi státy i uvnitř nich. V tomto kontextu se těším na naši další spolupráci ve věcech společného zájmu, stejně jako na naší pozitivní agendě pro Evropu,“ napsal Zemanovi Juncker. Text dopisu byl na twitteru zveřejněn krátce před tím, než se Juncker v Bruselu setkal s českým premiérem Andrejem Babišem.

Mluvčí komise řekl, že blahopřejný dopis Juncker píše nejen Zemanovi, ale i staronovému finskému prezidentovi Saulimu Niinistömu. Ten byl zvolen na dalších šest let v neděli. Zeman, kterého evropská média často označují za protiunijního či proruského, zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb nad Jiřím Drahošem v sobotu.

„Předseda Juncker píše oběma prezidentům, které dobře zná, aby jim poblahopřál ke druhému funkčnímu období a vyjádřil odhodlání pokračovat s oběma v dobré spolupráci,“ prohlásil mluvčí Schinas.

Připomínkou, že čeští občané se rozhodli Zemana ve funkci potvrdit i na druhé funkční období, následně mluvčí odrazil novinářskou otázku, zda je komise znepokojena možným euroskeptickým postojem hlavy českého státu.

Zcela se pak mluvčí vyhnul odpovědi na dotaz, zda komise čeká snadnější domluvu o tématech jako je migrace s premiérem Babišem. Babiš se s Junckerem a dalšími zástupci komise v Bruselu setkává v pondělí večer, podle Schinase se bude diskutovat o širokém okruhu témat.

Mluvčí s tím, že o věci nic neví, nechtěl nijak komentovat fakt, že spolu se Zemanem jeho vítězství ve volbách slavil i Tomio Okamura, lídr parlamentního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se silně protiunijním a protiimigračním programem.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...