7. května 2013 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovi poradci? Odborář Zavadil i Nejedlý z Lukoilu

Jaroslav Zavadil  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Zavadil | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Prezident Miloš Zeman doplnil svůj tým poradců o Jaroslava Hanáka, který bude zodpovídat za oblast průmyslu, dopravy a stavebnictví, Hynka Kmoníčka, který bude radit v oblasti zahraniční politiky, a experta na sociální otázky Jaroslava Zavadila.

Zeman, který zdůraznil, že poradci nebudou placeni, to oznámil v projevu ve Sněmovně. Jeho tým celkem čítá osm lidí.

Expertní tým versus placení poradci

"Nikdo, ani přímo zvolený prezident, není všeználek, a samozřejmě je nutné, aby se opíral o určitý expertní tým. Úmyslně zdůrazňuji expertní tým, nikoliv placené poradce, protože placení poradci, právě proto, že jsou placeni, často souhlasí se svým šéfem jenom proto, aby nepřišli o místo a o plat," prohlásil Zeman, podle kterého jde o mediálně zajímavé téma, podle zásady, že "čím méně důležitý problém, tím více se o něj zajímají novináři".

Hanák je v současnosti prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, Zavadil je předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů, Kmoníček zastává funkci ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Martin Nejedlý, jednatel Lukoil Aviation Czech ve své kanceláři při rozhovoru pro LN
Jiří Rusnok, ekonom a politik

Martin Nejedlý (vlevo) a Jiří Rusnok (vpravo).

Trojice doplní již dříve známou pětici osobností v poradním sboru. Patří mezi ně bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD), jež se bude věnovat oblasti práva a justice, nebo bývalý ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD), který se zaměří na finanční otázky. Se zemědělstvím bude radit bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba a k fungování energetické politiky má přispívat místopředseda SPOZ Martin Nejedlý, šéf české pobočky Lukoilu. Tým povede prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPOZ).

"Žádní další experti, s výjimkou lidí, které si pozvu na porady ke konkrétním dílčím otázkám, v tomto týmu figurovat nebudou. A znovu opakuji, že ani tito experti nebudou žádným způsobem placeni," dodala hlava státu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!