Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zemanovi fandové korzovali Hradem bez kontroly. V pořádku, řekla inspekce

Česko

  5:00
PRAHA - Do neveřejných prostor na Pražském hradě se dostali bez kontroly zavazadel či prokázání totožnosti. Podle Generální inspekce bezpečnostní sborů to bylo v pořádku. Pochybný přístup zaměstnanců prezidentské kanceláře z loňského 17. listopadu přitom zachytil a popsal kameraman Jiří Krejčík.

„Mohli jsme se volně pohybovat, sedat si na všechno. Dokonce i na barokní křesla v Habsburském salonku, kde se fotografují státníci při oficiálních návštěvách České republiky,“ vypráví Krejčík. foto: Česká televizeReprofoto

Když se loni 17. listopadu dostala skupina výletníků do areálu Pražského hradu, způsobilo to poprask. Důvod byl nasnadě: výprava, kterou organizoval hradní kancléř Vratislav Mynář jako odměnu za podporu Miloše Zemana při demonstraci na Albertově, totiž neprošla jedinou bezpečnostní prohlídkou.

Nikdo nekontroloval obsah zavazadel ani totožnost osob, které do autobusu v Osvětimanech nastupovaly. Díky tomu se mezi účastníky zájezdu dostal i kameraman České televize Jiří Krejčík mladší.

Jiří Krejčík, kameraman České televize, účastník zájezdu se Zemanovci.

Na to, zda příslušníci Hradní stráže či ochranky prezidenta republiky nepochybili, se proto zaměřila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta jejich postup prověřovala několik měsíců.

„Šetření ve věci bylo ukončeno, nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ani jiného protiprávního jednání,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová. „Akce proběhla v souladu s interními předpisy,“ dodala.

Inspekce zklamala, zlobí se kameraman

ÚČASTNÍCI ZÁJEZDU

  • Zdokumentovat laxní bezpečnostní opatření na Pražském hradě se podařilo kameramanovi Jiřímu Krejčíkovi. Ten si jedno místo v zájezdu rezervoval, když s redaktorem České televize Lukášem Landou točil reportáž s názvem Účastníci zájezdu.
  • Loni na oslavy 17. listopadu se hradní kancléř Vratislav Mynář rozhodl, že na pražském Albertově zajistí podporu pro prezidenta Miloše Zemana. Poučen byl z předchozího roku, kdy na českou hlavu státu házeli lidé vajíčka či salámy.
  • Kancléř proto pro obyvatele Zlína a Osvětiman, kde sám bydlí, zajistil na oplátku za jejich účast prohlídku v běžně nepřístupných prostorách Hradu včetně pohoštění.
  • CELOU reportáž si můžete pustit ZDE.

Zhruba osmdesát neznámých lidí se přitom tehdy dostalo do veřejnosti nepřístupných a přísně střežených prostor Pražského hradu. Kameraman České televize Jiří Krejčík mladší (viz box Účastníci zájezdu) pouhý den před státním svátkem zavolal na obecní úřad v Osvětimanech, jejichž starosta Otakar Berka (KSČM) zájezd organizoval. Stačilo, aby nahlásil pouze jméno, poté už jeho totožnost nikdo nekontroloval.

Krejčík se už dříve ve velkém rozhovoru pro server Lidovky.cz podivoval nad tím, jak snadno a bez kontroly se lze do prostor prezidentské kanceláře dostat. A nově nyní kroutil hlavou nad verdiktem inspekce, podle které bylo vše v pořádku. I jeho si totiž vyšetřující inspektoři zavolali na podání vysvětlení.

„Vše je zdokumentované na kamerových záznamech. Nikdo moji totožnost před vstupem do autobusu nekontroloval, stejně tak ani na Pražském hradě jsme nemuseli projít bezpečnostním rámem, natož se prokazovat doklady. Je tedy toto opravdu v souladu s interními pravidly, jak uvádí inspekce?“ podivuje se kameraman.

Účastníky zájezdu přišel pozdravit také sám hradní kancléř Vratislav Mynář.
Příznivci prezidenta Miloše Zemana sedí na vzácných křeslech na Pražském hradě.

Vysvětlení byl Krejčík podat už letos v únoru. Inspektoři po něm žádali, aby jim popsal celou situaci ze 17. listopadu tak, jak ji „vnímal svými smysly“. Na místě jim proto v podstatě popsal to, co už zaznělo v reportáži.

„V místnosti jsme byli tři, ale já beze svědka, pouze se svou naivitou a důvěrou, že se vše vyšetří a přijmou se zásadní opatření. Když jsem šel podat vysvětlení, opravdu jsem se na to připravoval, dokonce jsem odřekl i natáčení, věnoval jsem tomu čas. Takový výsledek ale silně napomáhá pochybnostem o nezávislosti policie a příslušných orgánů. Závěr inspekce je pro mě velké zklamání,“ říká Krejčík. Podle jeho slov navíc celé šetření a byrokracie s tím spojená stála mnoho energie, času i finančních prostředků.

Expert: Evidentní a prokazatelná chyba

Výsledek šetření inspekce se nelíbí ani bezpečnostnímu expertovi a bývalému šéfovi vojenské rozvědky Andoru Šándorovi. Podle jeho slov je s podivem, že nikdo z odpovědných orgánů není schopen uznat, že se stala chyba.

„Pokud podle inspekce nebyly porušeny vnitřní předpisy, tak buď žádné neexistovaly, a proto logicky nemohly být porušeny, anebo jejich výklad někdo ohnul až na hranici toho, že se to dalo takto konstatovat. Nezapomínejme přece, že se do blízkosti prezidentské kanceláře dostali lidé bez toho, aniž by byli zkontrolováni, zaznamenáni či jinak identifikováni. To je prostě špatně,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz.

Pochybení policie, která zajišťuje vnitřní ochranu Hradu, je podle jeho názoru „prokazatelné a evidentní“.

„Mohli jsme se volně pohybovat, sedat si na všechno. Dokonce i na barokní křesla v Habsburském salonku, kde se fotografují státníci při oficiálních návštěvách České republiky,“ vypráví Krejčík.

„Musím vyjádřit velkou míru pochybnosti o tom, co v této zemi platí a co neplatí, do jaké míry existuje objektivita orgánů, které mají vyšetřovat pochybení bezpečnostních sborů. Po tomto výsledku se bude věrohodnost generální inspekce snižovat,“ dodal Šándor.

K potrestání či zvýšení bezpečnostních opatření po incidentu s účastníky zájezdu nepřistoupil ani Hrad. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz uvedl, že byla dodržena bezpečnostní opatření, která odpovídala formátu akce, a že se žádný incident nestal.

Mimochodem: jen pár dní před listopadovým svátkem prezidentská kancelář oznámila, že zpřísní bezpečnostní opatření. Tehdy avizovala, že například u vstupu do katedrály svatého Víta chce nainstalovat bezpečnostní rámy a celý areál Pražského hradu by měly monitorovat kamery. Dvě ulice k Hradu měly doplnit přejezdové detekční brány.

„Má to velkou prioritu nejenom ve vztahu k trenýrkám, ale i k těm záležitostem, co se nám občas dějou v mailové korespondenci,“ odůvodňoval tehdy postup Hradu kancléř Mynář.

Šándor tuto iniciativu uvítal a podle jeho slov bylo už na čase. „Nevím, jestli to přímo odpovídá trenýrkové akci Ztohoven (umělci v převlečení za kominíky vylezli na střechu Hradu a místo prezidentské standarty vyvěsili rudé trenky; pozn. red.), zřejmě ano. Zároveň dva roky předtím bylo sídlo hlavy státu naprosto nechráněné, prakticky tam mohl přijít kdokoli a kdykoli. To, co teď se děje s bezpečnostními opatřeními na Hradě, je správný krok,“ dodal ještě.

Nefotit, nesahat, na křesla nesedat

Jak ve skutečnosti probíhá kontrola osob, které si v rámci exkurze chtějí prohlédnout běžně nepřístupné prostory Pražského hradu, se server Lidovky.cz vydal prozkoumat v březnu tohoto roku.

Akci s názvem Navštivte prezidenta spustila Kancelář prezidenta republiky krátce po zmíněné reportáži České televize. Jenže zvěčnit se například na křeslech Habsburského salonku, kam usedají státníci při oficiálních návštěvách České republiky a jak se poštěstilo loni v listopadu lidem z Osvětiman, nebylo možné. Více čtěte v reportáži ZDE.

"Během exkurze je zakázáno dotýkat se stěn, nábytku a vystavených předmětů,"...
Exkurze do veřejně nepřístupných míst Pražského hradu.