26. ledna 2013 16:55, aktualizováno  17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas pogratuloval Zemanovi, Peake věří, že sjednotí společnost

Premiér Petr Nečas odevzdává svůj hlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas odevzdává svůj hlas. | foto: ČTK

PRAHA Krátce po vítězství Miloše Zemana v 2. kole prezidentské volby poblahopřál nové hlavě státu premiér Petr Nečas. Gratulace už poslali i vyřazení soupeři z 1. kola.

Ve volbě prezidenta zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí, komentoval prezident Václav Klaus vítězství Miloše Zemana. Je prý hrdý na český národ, který nepodlehl mediální "protikampani". Klaus to uvedl na zahraniční cestě v Chile na dotaz Českého rozhlasu.

"Zeman je standardním politikem, který se pohybuje na standardním politickém hřišti," zmínil Petr Nečas. Poraženému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi, kterého jeho ODS v druhém kole přímé volby prezidenta podporovala, premiér poděkoval za volební boj, který především v druhém kole odvedl.

ONLINE REPORTÁŽ Z 2. KOLA PREZIDENTSKÉ VOLBY MŮŽETE SLEDOVAT ZDE

"Výsledek prezidentské volby znamená porážku koalice a snížení legitimity pravicové vlády," řekl předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Vítězovi volebního finále Miloši Zemanovi poblahopřál a nabídl spolupráci "ve prospěch občanů". Zeman porazil vicepremiéra a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Jako demokraticky a legitimně zvoleného prezidenta ČR respektuje Miloše Zemana ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Já mu velmi přeji, aby se mu to podařilo," poznamenal Kalousek poté, co jeho stranický šéf a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uznal svou porážku ve finále prezidentské volby.

K úspěchu Miloše Zemana se vyjádřila i Vicepremiérka Karolína Peake, která doufá že nový prezident sjednotí rozdělenou společnost. "Přeji mu nadhled a velkorysost," řekla Peake.

Gratulaci už zaslali i neúspěšní kandidáti z 1. kola. "Témata, která prezidentská volba otevřela, bychom teď měli společně rozvinout v otevřenou diskusi o budoucnosti naší země," napsal nové hlavě státu Jan Fischer.

"Jsme rádi, že v čele státu stane po Václavu Klausovi další jasně vyprofilovaná politická osobnost, která respektuje parlamentní demokracii, " řekla za Suverenitu Jana Bobošíková.

samMartin Samek
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.