Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovi nestačilo Schwarzenberga porazit, chce ho prý zadupat a počurat

Prezident Zeman se dívá na pospávajícího Karla Schwarzenberga během svého projevu ve sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman se dívá na pospávajícího Karla Schwarzenberga během svého projevu ve sněmovně | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Miloš Zeman zkritizoval při své první prezidentské návštěvě ve sněmovně téměř každého. Opřel se nejenom do solárních baronů, ale hlavně do svého bývalého soupeře v boji o prezidentský post - ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Tomu vyčetl nejen vleklé spory o obsazení velvyslanectví v Moskvě, ale také jeho časté usínání.

"Neočekávejte ode mě, že budu úředníkem, který přijde na Hrad, navleče si klotové rukávy a podepíše vše, co mu na ten stůl přistane," uvedl Zeman. Pokud poslanci chtěli někoho takového, kdo se poté ještě "dobře nají a potom usne", měli si zvolit někoho jiného, řekl poslancům Zeman závěrem svého projevu a významně se při tom podíval na Karla Schwarzenberga, který během projevu často podřimoval. Naplno ministra probudil až smích z pléna po Zemanově replice. 

Server Lidovky.cz se proto ptal poslanců, zda nebyl Zemanův projev až příliš útočný.

Igor Svoják (ODS):
"Projev pana prezidenta, ve kterém permanentně urážel pana ministra zahraničí Schwarzenberga, byl podle mě za hranou a v rozporu s jeho tvrzením, že chce být prezident sjednocující."

Petr Gazdík (STAN):
"Pan prezident se řídí podle středověké poučky, že není třeba soupeře jen porazit, ale také zadupat do země a počurat. Chtěl bych, aby můj prezident sjednocoval, nikoli rozděloval."

ČTĚTE VÍCE:

Karel Schwarzenberg (TOP09) :
"Pan Zeman opakoval věci, které jsem slyšel dost často. Je pozoruhodné, jak velkou část toho projevu mi prezident věnoval." 

Karolína Peake (LIDEM):
"Prezidentovy poznámky vůči ministru zahraničí byly nevkusné, neprofesionální a zbytečné."

Vojtěch Filip (KSČM):
"Mě urazilo, že přes výzvy pana prezidenta pan Karel Schwarzenberg při projevu usnul. Myslím si, že by měl zvážit rezignaci na svou funkci."

Petr Nečas (ODS): 
"Nemá význam hodnotit tu i onu větu, já mohu pouze konstatovat, že kromě sebe samého nenechal na nikom jiném nit suchou. Myslím si, že v některých aspektech byl zbytečně osobní."

David Šeich (ODS):
"Osobně bych volil mírnější dikci vůči bývalému protikandidátovi v přímé volbě."

Lubomír Zaorálek (ČSSD):
"Ano, připadal mi přehnaný. Ve věci jmenování velvyslanců jsem pro dodržování ústavních zvyklostí. Nelze vytlačovat ministra zahraničí."


Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...