Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovi pátečníci: atomový dědek, člen KSČ i ropáci roku

Zemanova vláda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemanova vláda | foto: ČTK

PRAHA Nový prezident Miloš Zeman označuje Tomáše Garrigua Masaryka za svůj velký vzor. Mimo jiné také hodlá navázat na tradici "pátečníků", kterou první Československý prezident v době své vlády zahájil. A zatímco Masaryk besedoval s bratry Josefem a Karlem Čapkem nebo Ferdinandem Peroutkou, Zeman bude vstřebávat názory především od svých exministrů. Podívejte se, kdo bude mezi Zemanovými pátečníky.

Tomáš Garrigue Masaryk vítal v Lánech intelektuály, debatoval s nimi a formoval názory. Schůzky probíhaly v pátek, odtud neformální označení pátečníci.

Po vzoru svého prvorepublikového předchůdce chce Zeman zvát odborníky nejrůznějšího zaměření na pravidelná neformální setkání. Inspirovat se nechal i při výběru místa: schůzky bude hostit letní sídlo hlavy státu v Lánech.

Okruh odborníků by se měl rekrutovat ze souboru bývalých ministrů bývalé Zemanovy vlády, kteří za Zemanem přešli do SPOZ. Chybět by neměl Miroslav Grégr, Jan Fencl, Jaromír Schling či Miloš Kužvart.     

Miroslav Grégr

Miroslav Grégr

Miroslav Grégr

Zastával v Zemanově vládě post ministra průmyslu a obchodu (1998-2002) a místopředsedy vlády (2001-2002). Jeho působení ve vládě po sobě zanechalo ČEZ jako velký a silný podnik ovládaný státem - tzv. SuperČEZ a dva bloky jaderné elektrárny Temelín. Jako velký příznivec jaderné energie si vyžádal od samotného Zemana přezdívku Atomový dědek. Má silné vazby a kontakty na ruské energetické a průmyslové firmy.

Zemanův hradní tým: Mynář, Burianová, Kmoníček

Jan Fencl

Byl ministrem zemědělství Zemanovy vlády. V zemědělství podnikal od roku 1990, před nástupcem na ministerstvo figuroval v řadě podniků. Čelil podezření, že v rodném Hodoníně získal pozemky přiléhajícím k plánovanému městskému obchvatu.

V dokumentech StB byl vedený od roku 1988 jako kandidát tajné spolupráce, ale má čisté lustrační osvědčení - kategorie kandidátů byla v roce 1992 z lustračního zákona vyškrtnuta. Fencl připustil, že před rokem 1989 předával informace tajné komunistické policii. Popřel však, že by estébákům někdy řekl cokoli, co by mohlo někomu ublížit. "Podepsal jsem pak prohlášení, které bych nazval velmi jednoduše: že budu držet hubu o tom, na co se mě estébáci ptali. To znamená, že jsem žádnou vazbu na tuto instituci nevytvořil," prohlásil v roce 2001 Fencl.

Jaromír Schling

Bývalý ministr dopravy za ČSSD Jaromír Schling.

Bývalý ministr dopravy za ČSSD Jaromír Schling.

Do roku 1989 byl členem KSČ. V letech 2000 - 2002 pak ministrem dopravy a spojů Zemanovy vlády. Za jeho působení byla schválena smlouva s izraelskou firmou Housing & Construction na stavbu dálnice D47 bez předchozího výběrového řízení. Stát by za výstavbu a 25letý provoz zaplatil s ohledem na inflaci až 230 miliard korun.

Smlouva pak byla vyhodnocena jako nevýhodná, byla vypovězena a firmě bylo vyplaceno 600 milionů. Stavba pokračovala z prostředků státu, vláda na ni v roce 2004 vyčlenila 48 miliard korun. Schling je další z oceněných Ropáků z bývalé vlády Miloše Zemana. Toto ocenění dostal v roce 2003. Při volbách do Poslanecké sněmovny byl v čele kandidátky SPOZ na Vysočině.

Miloš Kužvart

Vystudoval geologii a geochemii na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Do roku 1989 pracoval v Ústředním ústavu geologickém. V 90. letech spoluzakládal Společnost pro trvale udržitelný život.

V červenci 1998 se stal ministrem životního prostředí ve vládě Miloše Zemana. Ve funkci zažil četné politické střety, zejména s ministrem průmyslu a obchodu Grégrem (ohledně jaderné elektrárny Temelín) a ministrem zemědělství Fenclem.

Patří mezi bývalé členy ČSSD, kteří ze strany odešli, založili Sdružení Přátelé Miloše Zemana a později i stranu SPOZ. I Kužvart se stal držitelem ekologické anticeny Ropák, od roku 1998 udělované sdružením Děti země.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...