21. září 2013 16:10, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát chce prodloužit těžbu v dole Paskov, Bakala žádá Zemana o schůzku

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Lidové noviny

LÁNY Spolumajitel OKD Bakala poslal Zemanovi dopis, ve kterém ho požádal o schůzku v souvislosti s dolem Paskov. Uskutečnit by se mohla do 14 dnů.

Stát bude na úterní schůzce s OKD usilovat o prodloužení těžby v dole Paskov nejméně do roku 2016, na kterou by však nedoplácel. Shodli se na tom poradci prezidenta Miloše Zemana.

Novinářům to po několikahodinovém jednání, na němž se probíralo celkem pět možných variant řešení problému, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Majitel dolu v týdnu oznámil, že jej chce zavřít do konce roku 2014.

"Tam byla v celku jednoznačná shoda, že tahle varianta by se podporovat měla a uvidíme, jak se k tomu vyjádří majitel," řekl Zavadil. "Tam je otázka, jaká ta doba vůbec bude, jestli to bude rok 2016 nebo to bude možné ještě prodloužit do jiných let následujících," dodal Zavadil.

Jaroslav Zavadil

Jaroslav Zavadil

Úterní schůzky by se za stát měl zúčastnit Zeman, premiér v demisi Jiří Rusnok a ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala, jednat budou s manažery OKD a společností NWR, které OKD patří. Podle Zavadila ale bude rozhodující až schůzka s majiteli NWR.

Zavadil zároveň novinářům řekl, že spolumajitel OKD Zdeněk Bakala poslal Zemanovi dopis, ve kterém ho požádal o schůzku. Uskutečnit by se mohla do 14 dnů, řekl Zavadil. Zeman prý ještě dopis nečetl. Zavadil se domnívá, že Zeman odpoví kladně, ale je možné, že si stanoví určité podmínky.

Ke schůzce se vyjádřil i Vratislav Mynář

Bývalý předseda SPOZ a kancléř nového prezidenta Mynář má za to, že součástí řešení situace kolem OKD má být i dohoda o bytech horníků, které prý Sobotka "daroval" Bakalovi v rozporu se zákony.

Na schůzce se mělo probírat pět základních variant technologického a finančního řešení situace kolem dolu Paskov, řekl novinářům předseda Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

 Dnešní jednání poradního týmu prezidenta Miloše Zemana k situaci v těžební společnosti OKD a Moravskoslezském kraji začalo dnes v Lánech kolem 10:00, skončilo před třetí hodinou. Schůzky se zúčastnil i premiér Rusnok.

ČTĚTE TAKÉ

Mezi prezidentovi poradce patří třeba Hanák, ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba nebo místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Tým vede prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPOZ).

Rusnok již v pátek řekl novinářům, že nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné prodloužit těžbu v dole Paskov do roku 2016.

Rusnok odmítl výpomoc

Firma NWR chce důl, v němž pracuje téměř 3000 horníků, uzavřít 31. prosince 2014, protože podle ní nebude ve střednědobém výhledu konkurenceschopný. S výpomocí státu by prý mohl podle NWR fungovat do roku 2018.

Takovou pomoc ale ve středu odmítla Rusnokova úřednická vláda, když oznámila, že nebude ani dotovat soukromého vlastníka, ani kupovat důl Paskov, aby jej provozoval stát. S vlastníky chce ale stát o pokračování těžby jednat.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl Bakala.

Lidovky.cz, ČTK