Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
28. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovi se množí omluvenky. Politici i rektoři odmítají přijít na Hrad

Prezident Miloš Zeman hovoří s novináři ve volební místnosti v Praze-Lužinách,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman hovoří s novináři ve volební místnosti v Praze-Lužinách,... | foto: ČTK

PRAHA Prezidentu Miloši Zemanovi se začínají množit omluvenky na úterní slavnostní předávání státních vyznamenání. Kvůli tomu, jak Hrad vybírá koho pozve a koho ne, už účast odřekl například bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) nebo bývalý senátor Jaromír Štětina (TOP 09).

Některé osobnosti politické i akademické sféry vyjádřily odmítnutím účasti na slavnostní předávání státních vyznamenání svou solidaritu s nepozvanými rektory Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem a Jihočeské univerzity Liborem Grubhofferem (více ZDE).

„Poté, co jsem začátkem víkendu zjistil, že jsem mezi zvanými na oslavu státního svátku 28.10., jsem dnes zaslal svoji omluvu. Vyjádřil jsem v ní poděkování za pozvání, ale také zklamání, že se opakuje selektivní nepozvání dvou rektorů významných veřejných univerzit. Nezbývá mi tedy, než aby můj postoj kolegiality a nesouhlasu trval. Je mi to upřimně líto,“ napsal prostřednictvím svého facebookového profilu Hampl.

Nově zvolený senátor ale není sám. Twitterový účet Univerzity Karlovy oznámil, že se předávání vyznamenání nezúčastní ani rektor Tomáš Zima. „Letošní dvacátý osmý říjen, nejvýznamnější státní svátek, jsem se v reakci na nešťastné spory, které jeho oslavám předcházejí, rozhodl strávit se svými nejbližšími, se svou rodinou,“ stojí v prohlášení.

Většině kritiků Zemanova výběru pozvaných vadí především prezidentův osobní přístup. Podle nich jde o státní svátek a hledisko, zda někdo Zemana urazil, by nemělo hrát žádnou roli.

Oslav se nezúčastní ani rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Petr Konvalinka.

Ceremoniál ve Vladislavském sále neplánuje navštívit ani Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který své stanovisko Zemanovi poslal v otevřeném dopise. „Vaše pozvání ale musím odmítnou, a to v souvislosti s Vaším rozhodnutím pozvat jen některé rektory českých vysokých škol,“ zveřejnil prostřednictvím svého Twitteru europoslanec.

„Dostal jsem od prezidenta Miloše Zemana pozvánku na hradní oslavu 28.řijna. Děkuji. Mám dost důvodů, abych pozváni odmítl,“ napsal už v pátek na Facebook Jaromír Štětina.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se rozhodl sice oslav na Hradě zúčastnit, ale svůj nesouhlas chce vyjádřit připnutím odznaku Jihočeské a Masarykovy univerzity na klopu saka. “Rektoři těchto univerzit patří na slavnostní večer neméně než aktuální hostitel, který si plete veřejnou službu s panováním,“ kritizuje prezidenta Kalousek.

Předávání se neplánuje zúčastnit ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Nedorazí ani poslanec TOP 09 Marek Ženíšek, Daniel Korte nebo europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

jzlJakub Zelenka
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!