7. září 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovi tajemní Číňané

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

PRAHA Miliardové investice čínské skupiny CEFC mají pomoci řadě českých podniků. Její šéf je Zemanovým poradcem trhu – po pražských nemovitostech a fotbalové Slavii ovládne také Pivovary Lobkowicz a získá podíly v letecké společnosti Travel Service a televizní skupině Barrandov.

Prezident Miloš Zeman, během jehož návštěvy říše středu podepsala CEFC příslušné dohody s českými firmami, odhadl příliv čínského kapitálu během této investiční vlny na zhruba deset miliard korun.

Všechny transakce mají společného jmenovatele – podnikatelé komunistické Číny nakupili během tamní specifické cesty ke kapitalismu v posledních desetiletích kapitál, který nyní zhodnocují také v zahraničí. Mnozí čeští podnikatelé se naopak dostali na pokraj svých možností nebo přímo do finančních potíží a nyní potřebují pro další rozvoj silného zahraničního partnera.

„CEFC investuje v Česku, jako kdyby vyrazila na víkendový nákup do obchodního centra,“ prohlásil analytik poradenské firmy Deloitte David Marek.

Dále v pondělním vydání Lidových novin najdete:

Stát bobtná o stovky byrokratů

Úředníků rychle nepřibývá jen na ministerstvech, vznikají i zcela nové úřady

Budou to skoro dva roky, co Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek sepisovali smlouvu, díky níž funguje dnešní koalice. „Musíme šetřit,“ shodli se v ní. A hned i řekli, jak to udělají: zefektivní státní správu. Každý ministr rodící se vlády měl nejprve najít úspory ve svém rozpočtu, pak teprve mohl přijít s nataženou rukou za šéfem státní kasy, kterým se stal Babiš, a žádat dodatečné peníze pro svůj úřad.

Po 19 měsících od jejího jmenování ale vládě státní aparát opět bobtná pod rukama. Z podkladů, které mají LN k dispozici, vyplývá, že na ministerstvech přibudou stovky úředníků. Po letech postupného zeštíhlování se tak vrací k „předkrizovým“ počtům. Navíc vzniknou i úplně nové úřady, které byrokracii ještě přifouknou.

Nesplácené půjčky prodal Provident Polákům

Český trh se spotřebitelskými úvěry se dal v létě do pohybu. Dvojka trhu spotřebitelského financování na poli nebankovních úvěrů, společnost Provident Financial, v červnu odprodala pohledávky asi 110 tisíc svých klientů tuzemské dceři mezinárodní společnosti Kruk se sídlem v Polsku. Ta se zabývá nákupem portfolií hromadných pohledávek a jejich následnou správou a vymáháním.

Obavy z epidemie se nepotvrzují

V médiích zaznívají zprávy, že detenční zařízení, ve kterých jsou drženi nelegální migranti, jsou semeništěm infekčních chorob. Podle ministerstva vnitra a neziskových organizací se však zatím nic takového nepotvrdilo.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!