28. října 2015 18:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž křičel na Zemana ‚Ať žije Havel!‘. Uřvanci z pražské kavárny, podotkl Ovčáček

Miloš Zeman klade věnec k soše TGM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman klade věnec k soše TGM. | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Policie při pokládání věnce prezidentem Milošem Zemanem u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí zadržela jednoho muže. Důvodem bylo, že svým jednáním narušoval pietní akt. Povyk při kladení věnce k výročí vzniku samostatného Československa kritizoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který protestující nazval „uřvanci z Pražské kavárny“.

„Ochranná služba při kladení věnců zajistila jednoho muže pomocí hmatů a chvatů a druhý muž je následoval na místní oddělení Malá Strana,“ řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Polonahý muž křičet na prezidenta Zemana „Ať žije Havel!“. Vzápětí ho policisté povalili na zem a odvedli.

Pietnímu aktu na Hradčanském náměstí přihlíželo několik stovek lidí, mezi nimi i Zemanovi odpůrci. Někteří pískali a křičeli, při prezidentově odchodu jich pár drželo v rukou červené trenýrky. Obří červené trenýrky namísto prezidentské vlajky vyvěsili nad Pražským hradem na protest proti Zemanovi zhruba před měsícem členové skupiny Ztohoven.

Lidé protestují proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Protestující drží symbol...

Lidé protestují proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Protestující drží symbol odporu, rudé trenýrky.

„Pozastavuji se osobně nad tím, že pár uřvanců mezi davem poklidně přihlížejících ostudně povykovalo i během státní hymny,“ uvedl Ovčáček. Na svém twitterovém účtu následně uvedl, že za povykem stáli „uřvanci z Pražské kavárny“.

Před prezidentem položili květiny u sochy TGM zástupci rektorů vysokých škol, kteří odmítli přijít večer na ceremoniál předávání státních vyznamenání. Reagovali tak na to, že Hrad na ceremoniál nepozval dva z rektorů, kteří měli s prezidentem v minulosti spory.

ČTK, Lidovky.cz

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.