Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovo konzilium je rozpuštěné. Starají se o něj lékaři, jejichž jména Hrad tají

Český prezident Miloš Zeman odpočívá v zahradách Pražského hradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman odpočívá v zahradách Pražského hradu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Lékařské konzilium prezidenta Miloše Zemana už se neschází. Podle šéfa nyní nefunkčního týmu Martina Holcáta i hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka k tomu není důvod. Vhodnější jsou prý konzultace s jednotlivými odborníky. Jména lékařů, kteří se starají o prezidentovo zdraví, však Hrad nechce prozradit.

Sbor lékařů, který dříve dohlížel nad zdravotním stavem prezidenta Zemana, se přestal scházet. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček „Lékařské konzilium není využíváno. Není to třeba, ukázalo se, že vhodnější jsou konzultace s jednotlivými odborníky. Ostatně, například v případě cukrovky došlo k významnému zlepšení na stupeň šest (hodnota glykémie - pozn. red.),“ uvedl mluvčí.

Podle oslovených lékařů však toto číslo nemusí nutně ukazovat na dlouhodobé zlepšení, jde totiž pouze o jeden z mnoha faktorů ovlivňujících vývoj nemoci.

Že je lékařské konzilium momentálně bez práce, potvrdil redakci také jeho vedoucí lékař Martin Holcát. „Konzilium je v podstatě rozpuštěné. Nebyl důvod něco řešit. Kdyby byla krize, kdyby se třeba něco zhoršilo, tak se svolá, ale nyní je vlastně pasivní. Neschází se,“ uvedl Holcát, který je zároveň náměstkem pro léčebnou preventivní péči z Fakultní nemocnice Motol. Na podobné pozici působil i u předchozích prezidentů Václava Havla i jeho následovníka ve funkci Václava Klause.

Miloš Zeman se sřílel z útočné pušky BREN.
Prezident Miloš Zeman a jeho francouzský protějšek François Hollande se sešli...

„Naposledy jsme řešili ten akutní problém, kdy si prezident poranil nohu,“ popsal stručně Holcát. Další podrobnosti ovšem nesdělil. Šlo pravděpodobně o zranění z října roku 2013, kvůli němuž na několik týdnů odjel na zámek v Lánech, kde se dával zdravotně do pořádku. Pohyboval se pouze na invalidním vozíčku za asistence členů svého týmu.

O prezidentově aktuálním zdravotním stavu prý Holcát nemá bližší informace: „Pan prezident si nepřeje, aby se bez jeho vědomí informovalo o jeho stavu. Ono je to z mé strany vlastně i jednoduché – já to ani nevím,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Hrad jména lékařů tají

Podle zdroje serveru z blízkého okolí prezidenta Zemana v současnosti ošetřuje jeden lékař kvůli cukrovce, další kvůli zraku. Nikdo z nich není členem konzilia.

Jejich jména Hrad ale úzkostlivě tají. Na otázku, kdo prezidenta ošetřuje, Ovčáček zprvu jen v krátkosti odvětil: „Lékaři.“ Na doplňující dotaz poté napsal: „Jsou to významní a fundovaní lékaři. Jejich jména nejsem oprávněn zveřejňovat a předhazovat je médiím“.

Potvrzené jsou Zemanovy obtíže související s diagnostikovanou cukrovkou a polyfunkční neuropatií (nemocí nervových zakončení, v případě Zemana se projevuje snížením citu v nohou od kotníků dolů – pozn. red.), kvůli níž nebyl například během setkání se zástupci Ústeckého kraje téměř schopen ujít cestu delší než pár metrů.

Podle výpovědí jeho spolupracovníků má Zeman čím dál větší problém sejít schody. Musí jej při tom vždycky někdo z jeho týmu podpírat. Protokol se tak údajně snaží při plánování jeho cest místům s komplikovanějším přístupem vyhýbat.

Zmíněný zrak by se pak měl podle nedávných spekulací týdeníku Respekt Zemanovi v poslední době zhoršovat. „V neformálních rozhovorech lidé z Hradu mluví o tom, že situace je komplikovanější. Zeman prý někdy při poradách nerozeznává některé své spolupracovníky, což by mohlo být způsobeno horším zrakem. Zhoršená kondice se projevuje i na trávení volného času,“ píše Respekt.

To ale Holcát coby současný šéf lékařského konzilia nemohl potvrdit. „Prezidentův zrak jsme nijak neřešili. Jiné informace nemám. Má svého očního lékaře,“ odpověděl na dotaz. Holcát, který je také členem poradní skupiny prezidenta k zdravotnickým zákonům, si ale sám žádných očních komplikací nevšiml. „Myslím, že vždycky, když přijdu na schůzky, vidí mě dobře,“ dodává.

‚Člověk, který stojí, lidem káže,‘ pronesl Zeman

O zdravotním stavu Miloše Zemana se často mluví v souvislosti s případnou budoucí prezidentskou volbou. Právě jeho kondice totiž může rozhodnout o tom, zda bude opět kandidovat. Zemanova zdravotní dokumentace není pro veřejnost dostupná, není možné do ní ani nahlédnout, jak je to běžné například ve Spojených státech.

Zeman svou případnou kandidaturu spojenou s funkčním obdobím od roku 2018 zatím oficiálně neoznámil. Během návštěvy Libochovic na konci listopadu pronesl, že sám neví, jak se rozhodne. Při setkání na náměstí nicméně celou dobu seděl. „Člověk, který stojí, lidem káže. Ten, který sedí, si s nimi povídá,“ vysvětloval místním, proč při projevu nestál.

Zemanovu zdravotnímu stav mohl přispět i jeho životní styl, především záliba v kouření a alkoholu. V loňském roce se ale veřejně pochlubil závěry lékařů: „Plíce, přestože jsem vášnivý kuřák, jsou naprosto čisté. Nedávno jsem byl na rentgenu, říkali: ‚Vy jste nekuřák, že?‘ A prostatu, pravil profesor Dvořáček, prostatu mám jako panic,“ prohlásil.

Kromě problémů s cukrovkou a nervy v noze se u něj však letos objevila ještě další zdravotní komplikace. Na konci srpna mu lékaři diagnostikovali čtyřicetiprocentní ztrátu sluchu.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...