Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydavatel Přítomnosti: Zemanovo odmítání omluvy je znak demence

Česko

  15:40
PRAHA - Soud ve středu rozhodl, že Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit za výroky Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky. K hradnímu odvolání se pro server Lidovky.cz vyjádřil nynější vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Zeman prohrál soud o Peroutku. Hrad se musí za prezidentovo tvrzení omluvit

„Obě tvrzení ohledně názvu v článku v předválečné Přítomnosti i výroky o andělech a vlcích podle něj prokazatelně nejsou pravdivá. Soudkyně zároveň uvedla, že vyvozováním náklonnosti k nacismu z těchto neexistujících článků se prezident ČR dotkl cti a osobnostních práv Ferdinanda Peroutky, a proto jeho vnučce náleží omluva,“ píše Stránský.

MUDr. Martin Jan Stránský

Vydavatel Přítomnosti. Asistující klinický profesor neurologie, Yale School of Medicine.

„Jako vydavatel Přítomnosti konstatuji, že rozsudek je na místě. Článek v Přítomnosti, v němž podle Zemana Peroutka řekl, že „Hitler je gentleman“ prostě nikdy neexistoval, neexistuje, a existovat nebude,“ pokračuje Stránský.

„Z pohledu neurologického je Zemanovo urputné odmítání omluvit se a rozhodnutí odvolat se proti rozsudku jasným důkazem poruchy paměti, tedy i demence, která je podpořena jeho narcistickým sklonem. Z prezidenta se stává pacient, který není schopen uznat, že omluva může být konstruktivní a krásná věc,“ uzavírá vydavatel.

Zeman se měl zachovat jako chlap, kauza Peroutka je trapná, vadí poslancům

Slušný člověk by se omluvil, zní od politiků

Politici považují celou kauzu za trapnou a tvrdí, že by se měl prezident omluvit. „Co kdyby se prezident k omluvě postavil jako chlap a omluvil se vnučce novináře Peroutky osobně, nejen tak jak mu uložil soud,“ reagoval například Marian Jurečka, ministr zemědělství.

Prezidentův mluvčí Ovčáček očekává, že se kancelář prezidenta proti rozsudku přikazujícímu omluvu za Zemanovy výroky o Ferdinandu Peroutkovi odvolá.

Kancelář musí podle rozsudku zaslat Kaslové omluvný dopis. Ten musí také do sedmi dnů vyvěsit na stránkách Hradu a nechat ho tam po dobu 30 dní. Navíc musí zaplatit soudní výlohy.

Začalo to nenápadně

„My se všichni shodneme v odsouzení holokaustu. Všichni se shodneme v tom, že nesmíme připustit jeho opakování. Ale obávám se, že se příliš neponořujeme do hlubinných příčin vzniku holokaustu. A někdy tyto příčiny zplošťujeme. Dovolte mi, abych uvedl tři drobné příklady. Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ pronesl Miloš Zeman loni v lednu na pražském fóru k holokaustu.

Soud jsme sledovali on-line.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat