Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanovy úkoly pro BIS by mohl projednat výbor sněmovny. Dle Rakušana jde o osobní antipatie prezidenta

Česko

  12:52
Praha - Úkoly, které podle Českého rozhlasu-Radiožurnál zadal Bezpečnostní informační službě (BIS) prezident Miloš Zeman, by se mohl zabývat i bezpečnostní výbor sněmovny. Šéfovi výboru Radku Kotenovi (SPD) to navrhl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

ANALÝZA: Ruská stopa nedá Zemanovi spát. Za kladením ‚zpravodajských pastí‘ na šéfa BIS je dostavba Dukovan

Zeman podle Radiožurnálu požaduje například jména ruských špionů v ČR, v pondělí ho kvůli tomu kritizovala většina opozičních stran. Rakušan v úterý novinářům ve Sněmovně řekl, že požadavek hlavy státu může ohrozit mezinárodní postavení kontrarozvědky.

Případem se bude ve středu zabývat senátní výbor pro bezpečnost, ve čtvrtek pak sněmovní komise pro kontrolu BIS. „Poslal jsem panu předsedovi bezpečnostního výboru (sněmovny) návrh, aby toto bylo projednáno i na nejbližším zasedání bezpečnostního výboru,“ řekl Rakušan.

Zeman požaduje po BIS jména ruských špionů. Mohlo by to ohrozit fungování kontrarozvědky, varují experti

Zeman si podle Rakušana svým počítáním s BIS „vyřizuje účty a osobní antipatie“ k šéfovi kontrarozvědky Michalu Koudelkovi. BIS autenticky a sebevědomě označuje kritická bezpečnostní rizika, Zeman ale může ohrozit její postavení v mezinárodním prostředí, když požaduje informace z „živých kauz“, dodal Rakušan. „Každá tajná služba na světě si logicky chrání své zdroje, dostáváme se do momentu, který může znamenat vážné bezpečnostní riziko pro ČR,“ uvedl.

Lidovci chtějí, aby o Nejedlého cestě do Ruska jednala sněmovna. Hnutí ANO si podporu bodu promyslí

Zeman chce podle Radiožurnálu od BIS také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý v pondělí řekl, že by Zemanovi informace o ruských špionech nepředával. Považoval by to za bezpečnostní riziko. Podle dalšího někdejšího představitele české kontrarozvědky Jiřího Růžka by měla vláda ve spolupráci s BIS posoudit, zda podobný úkol nenaruší zpravodajské operace.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat